W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Fontanna multimedialna

Fontanna multimedialna

Marketing Miasta jest odpowiedzialny za koordynację prac nad realizacją pokazów multimedialnych na fontannie na Pl. Litewskim. Jest to doskonałe narzędzie do komunikowania ważnych tresci w atrakcyjny sposób. Specjalne pokazy powstały m.in. na okoliczność obchodów 450 rocznicy Unii Lubelskiej, 700-lecia Miasta Lublin czy 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Do chwili obecnej powstało 6 pokazów, które można oglądać od maja do września, co weekend w piątki i soboty o godz. 21.00. Szczegółowy harmonorgam pokazów na dany miejsiąc publikowany jest na stronie głównej lublin.eu.

UNIA NARODÓW

reż. Łukasz Witt - Michałowski
długość: 12 min

Unia Narodów to alegoryczna opowieść o kształtowaniu się relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w czasach, gdy Europa krwawiła od ciągłych wojen potrafiły dostrzec, że samotna walka i chwilowe sojusze są drogą donikąd. Mądrość, która pozwoliła zrozumieć, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły zaowocowała unią narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy - Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narrację naszego pokazu oparliśmy na Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej autorstwa oksfordzkiego profesora Roberta Frosta,opowiadającej o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.

SEN O MIEŚCIE

reż. Janusz Opryński
długość: 20 min

„Sen o Mieście” - to inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

ANIOŁY LUBELSKIE

reż. Janusz Opryński
długość: 12 min

"Anioły lubelskie" to projekt bezpośrednio zainspirowany wnętrzem Kaplicy Trójcy Świętej znajdującej się na Zamku Lubelskim. Freski namalowane zgodnie z zasadami sztuki bizantyńskiej pobudziły wyobraźnię artystów, ludzi teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Freski zostały na nowo odkryte w 1918 roku, sto lat temu, kiedy odzyskaliśmy wolność. Nasze anioły spod grubej warstwy tynku wyleciały w przestrzeń miasta, ku wolności. Po długim locie usiadły na ramionach niezwykłych ludzi, architektów wolności. Kaplica, która jest symbolem spotkania Wschodu z Zachodem staje się dla nas nieustającą inspiracją.

INSPIRUJE NAS WOLNOŚĆ

realizacja: Centrum Kultury w Lublinie
długość: 5 min

Lublin 1918 – 2018 „Inspiruje nas Wolność” jest to krótka prezentacja na mgiełce fontanny ukazująca rolę Lublina w procesach odzyskana Niepodległości w Polsce, zrealizowana w stylizacji kroniki filmowej, w której wykorzystano archiwalne materiały i nagrania: fragmenty filmów, zdjęcia oraz animacje komputerowe

WYDARZENIE KULTURALNE

długość: 8 min

„Wydarzenia Kulturalne” - to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

HISTORIA PLACU LITEWSKIEGO NA WESOŁO

długość: 8 min

"Historia Placu Litewskiego na wesoło" - to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.