W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Iluminacja świąteczna

ŚWIĄTECZNY LUBLIN W ZŁOTYM BLASKU


Realizacja dwóch dużych inwestycji w śródmieściu Lublina w latach 2017-2018, czyli przebudowa Placu Litewskiego oraz deptaka była impulsem do przygotowania nowej dekoracji świąteczno-noworocznej dla najbardziej reprezentacyjnej, historycznej części miasta.

Inspiracją koncepcji iluminacji świątecznej dla śródmieścia i starego miasta była księga znaku miasta oraz nawiązania do bogatej architektury i historii. Istotnym założeniem była chęć oddania ducha złotej epoki renesansu, okresu szczególnie istotnego dla Lublina.

Po raz pierwszy 6 grudnia 2018 roku, cieszący się ogromną popularnością w okresie zimowym deptak Krakowskiego Przedmieścia ukazał mieszkańcom Lublina i turystom zupełnie nowe oblicze. A to wszystko dzięki zaprojektowanym specjalnie dla miasta, szytym na miarę, świetlnym dekoracjom. – Sięgające wczesnego średniowiecza dzieje jednego z najstarszych polskich miast zasługują na szczególne uhonorowanie, dlatego przygotowaliśmy unikalne projekty inspirowane lokalną architekturą i mieszczańskimi tradycjami lubelskiego renesansu. Eleganckim świątecznym ozdobom nadaliśmy oryginalny rys, wzbogacając je o cytaty z lokalnej kultury.

Na odcinku między ulicą Kapucyńską a Bramą Krakowską rytm spaceru w okresie zimowym wyznacząją rzęsiście oświetlone drzewa i latarnie po obu stronach traktu pieszego. Smukłe wertykalne ozdoby do złudzenia przypominają strzeliste gotyckie kolumny. W pejzażu zimowych ozdób na deptaku znalazło się także miejsce dla siedziska zwieńczonego przestrzenną bombką, w której spacerowicze będą mogli odpocząć. Świątecznej atmosfery dopełnia do złudzenia przypominająca żywą, spektakularna choinka usytuowana na Placu Łokietka, tuż przed Ratuszem. Skrzące się tysiącami punktów świetlnych LED trzynastometrowe drzewko mieni się ozdobami w stylu retro. Wśród tradycyjnych bombek nie zabrakło na niej także świec i eleganckich geometrycznych złotych dekoracji, nawiązujących do kwadratowych motywów architektonicznych, które zauważyć można na elewacji kamienicy na Starym Mieście, ul. Rynek 19.

W drugim etapie rozwoju iluminacji w grudniu 2019 r. stare miasto ozdobiła altana w formie kaplicy. Figura anioła zdobiąca altanę została inspirowana freskami, zaś świetlny sufit nawiązuje do sklepień gotyckich krzyżowo-żebrowych z Kaplicy Trójcy Świętej
w Lublinie. Spacerowicze przed Bramą Krakowską, jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta, mogą zobaczyć ponad czterometrowy, złoty prezent. Dekoracja została wykończona elementami zbliżonymi do śnieżynek, wykonanymi na bazie znaku graficznego z księgi znaku oraz elementami geometrycznymi.

I LOVE LUBLIN

Iluminacja Lublina ma być dobrym pretekstem dla mieszkańców oraz odwiedzających miasto gości do zimowych spacerów pełnych zachwytów i inspiracji. Elementy iluminacji mają być nie tylko piękne, ale również mają pozwalać na wchodzenie w interakcje. Mieszkańcy i turyści mają możliwość fotografowania się przy nich, dzięki czemu Lublin jeszcze silniej może istnieć w przestrzeni social mediów. Atrakcjami, które zyskały szczególne zainteresowanie i stały się obiektami setek fotografii są napis przestrzenny I LOVE LUBLIN oraz ramka fotograficzna umieszczone na Placu Litewskim w Lublinie. Niezwykła popularność napisu skłoniła nas do pozostawienia go w przestrzeni miasta po zakończeniu okresu świątecznego.
Od 2020 roku napis I LOVE LUBLIN w okresie bożonarodzeniowym przybiera świąteczny kształt - w strukturze napisy symbol serca jest zastępowany choinką nawiązującą do elementów architektonicznych miasta.

“Gwiazdozbiór” - Jarosław Koziara

Równie chętnie fotografowanym elementem iluminacji jest zdobiąca w okresie świątecznym Stare Miasto instalacja lubelskiego artysty Jarosława Koziary. “Gwiazdozbiór” to instalacja składająca się ze 50 kolorowych lampionów w formie gwiazd rozpiętych na linkach pomiędzy kamienicami ulic Bramowej, Grodzkiej oraz Złotej. Konstelacja różnej wielkości kolorowych gwiazd rozpiętych nad głowami przechodniów idealnie wpisuje się w niezwykły charakter lubelskiego starego miasta i potęgują jego wyjątkową atmosferę.

Etapowość istniejącej koncepcji iluminacji świątecznej umożliwia jej dalszy rozwój. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli zaprezentować nowe elementy świątecznej dekoracji miasta.