W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przemilczane: Spotkanie autorskie z Joanną Ostrowską

Przemilczane: Spotkanie autorskie z Joanną Ostrowską
04.12.201813:34

Zapraszamy na lubelskie spotkanie autorskie z Joanną Ostrowską – autorską książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej (Wydawnictwo Marginesy).

„Historia seksualnych pracownic przymusowych w okresie wojny nigdy nie będzie klasyczną narracją. Prawdopodobnie nigdy nie stanie się też częścią polskiej pamięci zbiorowej. Jest już za późno. Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną niedokończone. Rzadko zdarza się, żeby któraś z ofiar pozostawiła świadectwo, nikt też nie zadbał o to, aby zaświadczyły o swojej przeszłości. Powojenne milczenie o ich cierpieniu było najprawdopodobniej najsurowszą karą. Ich cierpienie pozostało niewypowiedziane. Dotychczas nie było „odpowiedniego” momentu. Nadal tak zwani więźniowie asocjalni, homoseksualiści, ofiary przemocy seksualnej to „nieistotne wyjątki”. Strach było o nich mówić. Nie mogliśmy albo nie chcieliśmy o nich usłyszeć. Joanna Ostrowska wypełnia tę lukę”.
Weronika Murek

Spotkanie będzie okazją do porozmawiania na tematy, które są mało słyszalne w debacie publicznej! Joanna, również redaktorka merytoryczna książek: Cholernie mocna miłość i Różowy trójkąt - książki o prześladowaniu osób homoseksualnych przez władze III Rzeszy. Autorka wspaniale opowiada o kwestiach związanych z tematami tabu na kartach historii/herstorii. Książka Przemilczane jest absolutnym fenomenem w zakresie badań historycznych i herstorycznych na temat pracy seksualnej w czasie II wojny światowej.

Galeria Labirynt
04/12/2018
17:00
Czytelnia

Prowadzenie: Lena Bielska, Fundacja HerStory

Joanna Ostrowska (ur. 1983) – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w trakcie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.

Wydarzenie organizuje Fundacja HerStory, która już od prawie 5 lat działa na rzecz upamiętnienia kobiet w historii, edukacji herstorycznej, antydyskryminacyjnej oraz wspierania kobiet, dziewcząt i grup dyskryminowanych. Publikujemy, wyświetlamy, dyskutujemy i aktywizujemy!

Wydarzenia odbywa się w ramach stulecia praw wyborczych kobiet, które Fundacja HerStory chce szczególnie upamiętnić.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin

Banner Rozlicz PIT