W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Atrakcje turystyczne

Stare Miasto

Lubelskie Stare Miasto należy do najpiękniejszych w Polsce. Wyróżnia się średniowiecznym układem przestrzennym oraz bogactwem zdobień zabytkowych kamienic, wśród których uwagę przykuwają szczególnie te z ‡okresu renesansu,m.in. Konopniców przy Rynku‡ 12, Klonowica przy Rynku‡ 2 czy Lubomelskich przy Rynku ‡8. Stare Miasto zachwyca autentycznością i‡ klimatem sprzed wieków. Wejścia do tego‡ magicznego miejsca strzeże sędziwa Brama Krakowska – jedna z‡architektonicznych wizytówek miasta, która wraz ‡z‡ murami obronnymi została wzniesiona w‡ XIV‡ w.

Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim

To jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Nadano jej Znak Dziedzictwa Europejskiego. Kaplica została wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego, a‡ jej wnętrza do dziś zdobią wspaniałe rusko-bizantyńskie freski ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę. Jest to unikatowe na miarę europejska świadectwo przenikania się kultur Wschodu i‡ Zachodu, ponieważ rzymskokatolicka świątynie przyozdabiają wizerunki ojców Kościoła‡ Wschodniego.

Dondżon

Wieża główna lubelskiego Zamku, wzniesiona przy południowym zboczu wzgórza, powstała w XIII w. jako budowla obronno-mieszkalna. To cenny zabytek sztuki romańskiej, jedna z ‡najstarszych budowli‡ na Lubelszczyźnie i‡ najstarszy zachowany w‡ całości zabytek architektury murowanej w ‡Lublinie. Donżon ma trzy kondygnacje nadziemne, a ‡jego mur liczy prawie ‡trzy i‡ pół metra grubości. Do‡ niedawna do oglądania tylko z ‡zewnątrz; od lata 2012 ‡r. jest dostępny dla zwiedzających. Kto ‡pokona niewymiarowe schody wieży i‡ róznice poziomów ok.‡ 30 m, może spojrzeć na miasto z ‡tarasu widokowego, który‡ utworzono na szczycie‡ donżonu.

Wieża Trynitarska

Neogotycka wieżą jest najwyższym, zabytkowym punktem widokowym Lublina. Z ‡wysokości 40 m widać rozległa panoramę miasta. Nazwa ‡budowli pochodzi od zakonu trynitarzy, którzy przebywali w‡ pojezuickich zabudowaniach klasztornych. W ‡wieży mieści się Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej ze zbiorami zabytkowych przedmiotów użytku religijnego: obrazów, ikon, rzeźb, dzwonów, w ‡tym z ‡największym lubelskim dzwonem, Maria, który rozbrzmiewa tylko podczas‡ wyjątkowych uroczystości.

Bazylika św. Stanisława BM i Klasztor oo. Dominikanów

Bazylika ta jest jednym z najcenniejszych obiektów sakralnych w Lublinie. Kościół i‡ klasztor ufundował w ‡1342 ‡r. król Kazimierz Wielki. W ‡murach kościoła w ‡1569 r., po podpisaniu Unii Lubelskiej,odprawiono nabożeństwo dziękczynne, w ‡którym uczestniczył król Zygmunt August. Świątynia już wtedy cieszyła się międzynarodową sławą za sprawą umieszczenia w‡ niej relikwii Krzyża Świętego, jednych z ‡największych na świecie.
Z‡ obecnością relikwii jest związanych wiele zadziwiających i‡ cudownych wydarzeń. Według jednej z ‡legend, procesja z ‡relikwiarzem uratowała miasto od tragicznego pożaru w‡ 1719 r. Niestety, w ‡1991‡r. przechowywane w ‡kościele przez stulecia relikwie zostały‡ skradzione. Zespół klasztorny Dominikanów w ‡Lublinie jest‡ zabytkiem, któremu przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego. Jest‡ dostępny do zwiedzania prawie w‡ całości, z ‡galerią malarstwa i‡ skarbcem klasztornym‡ włącznie.

Archikatedra

Budowę renesansowo-barokowej świątyni zrealizowano w ‡latach 1586 - 1625 dla zakonu jezuitów na ‡podstawie projektu rzymskiego kościoła Il Gesù. Imponującej‡ wielkości nawę otaczają boczne kaplice. W‡ 1824 ‡r. dobudowano do kościoła klasycystyczny portyk z ‡kolumnami projektu Antonio Corazziego. Sklepienie archikatedry ozdabia iluzjonistyczna polichromia. Osobliwością jest tzw. akustyczna zakrystia. Warto też zwiedzić podziemia z grobami zasłużonych dostojników kościelnych.

Banner Rozlicz PIT