W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal Historii bez Liku
30.08.201913:32

W dniach 18-20 września 2019 roku Lublin stanie się stolicą historii – wszystko w ramach XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich (PZHP) oraz Festiwalu Historii bez Liku.

Jubileuszową edycję Zjazdu honorowym patronatem objął Prezydenta RP Andrzej Duda. Zaproszenie do komitetu honorowego, pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, przyjęli m.in. wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, rektor UMCS Stanisław Michałowski, a także rektor KUL Antoni Dębiński.

Zarówno Zjazd, kierowany do grona historyków, jak i Festiwal Historii bez Liku, dedykowany szerokiej publiczności, będą jedynymi z najważniejszych wydarzeń poświęconych historii w Polsce zarówno w tym roku jak i na przestrzeni ostatnich 10 lat. Przez 5 dni miłośnicy historii z całego kraju spotkają się w Lublinie, aby poznawać i odkrywać dzieje świata.

XX PZHP potrwa od środy 18 września do piątku 20 września. Wybitni historycy będą debatować w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. W tym samym czasie w ramach Festiwalu Historii bez Liku w Centrum Spotkania Kultur odbędą się Targi Książki i Prasy Historycznej (bezpłatny wstęp).

Punktem kulminacyjnym będzie wyjątkowy spektakl rekonstrukcji historycznych pt. „Bogowie Wojny”, który odbędzie się na Arenie Lublin w piątek 20 września. W widowisku weźmie udział ponad 200 aktorów oraz najlepsze grupy rekonstrukcyjne z Polski i Europy.

Bilety na spektakl Bogowie Wojny dostępne tutaj: http://https://tobilet.pl/events/spektakl-rekonstrukcji-historycznych/

Z kolei na Błoniach nad Bystrzycą, tuż obok stadionu, znajdzie się wioska historyczna. W czwartek i w piątek (19-20 września) uczniowie lokalnych szkół wezmą udział w Żywej Lekcji Historii (zainteresowane placówki proszone są o kontakt na adres lekcjahistorii@grupamtp.pl).

Więcej informacji o Festiwalu: https://historiibezliku.pl/