

|
Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim
Wzniesiona została w XIV wieku. Malowidła ścienne zdobiące jej ściany pochodzą z początku XV wieku i zakorzenione są w tradycji bizantyjskiej. Ufundował je król Władysław Jagiełło – Wielki Książę Litewski, którego małżeństwo z polską królową Jadwigą uczyniło królem i stworzyło unie personalną na 183 lata przed zawarciem Unii Lubelskiej. Budowla znajduje się na dawnym zamku królewskim, w miejscu gdzie wg tradycji obradowano nad kształtem Unii Lubelskiej. Kaplica stanowi symbol koegzystencji dwóch kultur Zachodu (gotycka bryła) i Wschodu (polichromie).
|
 |
Bazylika św. Stanisława BM i Klasztor oo. Dominikanów
Obecny zespół murowany ufundowany został na początku XIV wieku. Bryła bazyliki wielokrotnie niszczona i odbudowywana, jest niezwykle cennym przykładem polskiej architektury sakralnej, z licznymi nawarstwieniami stylowymi i zróżnicowanym wyposażeniu wnętrz, z przewaga dekoracji barokowych. W jego murach, po uroczystościach zaprzysiężenia Unii na Zamku Lubelskim odbyła się msza dziękczynna z udziałem króla Zygmunta II Augusta.
|
 |
Pomnik Unii Lubelskiej
Został wystawiony w roku 1826, w miejscu pierwotnego, rozebranego w latach 1819–1820. Wzniesiono go w formie żeliwnego obelisku na cokole, którego frontową powierzchnią zdobi złocona płaskorzeźba przedstawiająca dwie alegoryczne postaci w antycznych szatach podające sobie ręce, Polonie i Lituanie, obrazujące akt połączenia unia dwóch wielkich europejskich państw: Polski i wielonarodowego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Z drugiej strony cokołu umieszczono złocony napis objaśniający treść przedstawienia „Połączenie Litwy z Koroną”. Obecnie pomnik jest znakiem swoistej prefiguracji Unii Europejskiej – Rzeczypospolitej Wielu Narodów.
|