W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Logo Lublin.Miasto Inspiracji

Logo Lublin.Miasto Inspiracji

Logo jest jedynym, obok herbu Miasta Lublin, dopuszczonym do stosowania w komunikacji marketingowej urzędu znakiem graficznym Miasta Lublin. Stanowi własność Miasta Lublin i podlega ochronie. Znak marki jest podstawowym elementem Systemu Identyfikacji Wizualnej. Logotyp, księga znaku i hasło zostały przygotowane jako graficzne wsparcie dla komunikacji marki i służą poprawie jej rozpoznawalności. Hasło „Miasto inspiracji” jest integralną częścią logo. Przed wprowadzeniem do użycia, skojarzenia jakie budzi logotyp miasta zostały zbadane podczas badań socjologicznych (focusowych).

Logo Miasto Inspiracji jest zbudowane z sygnetu - wieloznacznego w swym przekazie znaku graficznego, logotypu - nazwy „Lublin” napisanej czcionką stylizowaną na odręczne renesansowe pismo oraz claimu - hasła promocyjnego.

Logo Miasto Inspiracji

Jest zderzeniem historii z nowoczesnością.

Jest więc graficznym odzwierciedleniem założeń zawartych w Brand Foundations, gdzie "przeszłość inspiruje przyszłość".

Sam znak nawiąuje także do ustanowionej historycznie kolorystyki zawartej w herbie miasta, zachowując tym samym spójność kolorystyczną znakowanych projektów.

Logo i herb - spójność kolorystyczna

 

Strategia marki, dla której narzędziem jest logo i system identyfikacji wizualnej określiła zarówno dziedzictwo, mocne strony, cechy wyróżniające, osobowość, ambicje, wartości jak i wizję marki. Podkreśliła atuty wyróżniające miasto na tle innych, atrakcyjne z punktu widzenia mieszkańców, turystów, kandydatów na studia czy inwestorów.

Uchwała nr 331/XI/2015 Rady Miasta Lublin z dnia 29 listopada 2015 r. w sprawie ustanowienia logo Miasta Lublin.
Zarzadzenie Nr 390/2008 Prezydenta Miasta Lublin z dnia 18 czerwca 2008r. w sprawie wprowadzenia Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta Lublin

Symbolika sygnetu

Sygnet symbolizuje zabytkową architekturę miasta (baszta, fortyfikacja, łuki sklepień, okno, brama), przenikanie kultur (część wspólna, centrum,punkt), aspekt ludzki (oko), plan miasta (rzut z góry, nawiązanie do „oka proroka”. Konstrukcja graficzna sygnetu bazuje na literze „L”, która wykorzystywana jest w systemie identyfikacji wizualnej Lublina.

Symbolika sygnetu L jak Lublin Symbolika sygnetu

"Oko proroka"; plan miasta
kształt pl. Zamkowego

Symbolika sygnetu sedno, punkt, centrum Symbolika sygnetu

okno, brama, sklepienie
piwnicy, architektura,
zbudowane z liter L i N

Symbolika sygnetu przenikanie kultur Symbolika sygnetu człowiek
Symbolika sygnetu

baszta, wieża, fortyfikacja, architektura
zbudowane z liter L i U

Symbolika sygnetu

kadr rzeczywistości, cudzysłów,
ramka na istotny przekaz, fotografię,
komunikat

 

Do pobrania

Odświeżenie logo

Uchwałą nr 331/XI/2015 roku Rady Miasta Lublin z dnia 19 listopada 2015 roku wprowadzono odświeżony wzór znaku. Zmiana wynika z konieczności zachowania świeżości znaku graficznego w sytuacji szybkiego starzenia się grafiki. Warunkiem było jednak zachowanie charakteru logo tak, by interesariusze nadal korzystali z reputacji marki. Dzięki tej zmianie będę mieć również poczucie, że idzie ona z duchem czasu, unowocześnia się i rozwija również w zakresie wzornictwa.

W stosunku do dotychczasowej wersji nieznacznej zmianie uległ krój i grubość liter oraz wzajemne położenie poszczególnych elementów logo względem siebie.