W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Proces powstania SIW

System Identyfikacji Wizualnej Miasta Lublin

 

Powstanie Systemu Identyfikacji Wizualnej

Strategia marki określiła zarówno dziedzictwo, mocne strony, cechy wyróżniające, osobowość, ambicje, wartości jak i wizję marki. Podkreśliła atuty wyróżniające miasto na tle innych, atrakcyjne z punktu widzenia mieszkańców, turystów, kandydatów na studia czy inwestorów. To dało podstawy do opracowania Systemu Identyfikacji Wizualnej, który ujednolica wygląd komunikację miasta, nadając jej atrakcyjną formę. Dzięki księdze znaku, komunikacja jest konsekwentnie opracowywana według stałych wzorców, układów kompozycyjnych po to, by budować pozytywne (zgodne ze strategią marki) wyobrażenia o Lublinie oraz utrwalać pożądany wizerunek wśród mieszkańców, gości i turystów.

System Identyfikacji opracowany został przez firmę Brand Nature Access sp. z o.o. na podstawie strategii marki miasta.

Prace nad Księgą znaku objęły:

  • Audyt, analizę i diagnozę:

Rekonesans kategorii – analiza benchmarków w zakresie znaków (semantyka, syntaktyka, pragmatyka), audyt systemów identyfikacji wybranych miast polskich i zagranicznych, rekonstrukcja mechanizmu ich znaczenia i wizerunku jaki mogą generować. Inwentaryzacja i analiza kluczowych i niezbędnych nośników identyfikacji marki.

  • Wstępne prace kreatywne: Wstępna wizja możliwych kierunków projektowania systemu.

Rekomendacje typu znaku i typu systemu identyfikacji – jego semantyka, symbolika, stylistyka i konwencja graficzna, możliwe warianty architektury systemu, rekomendacje w zakresie kolorystyki i typografii. Projekty graficzne logo, elementów systemu identyfikacji, ich wzajemna kompozycja i proporcje. Kreacja hasła promocyjnego.

  • Kreację systemu identyfikacji wizualnej marki:

Wybór kierunku, niezbędne korekty i modyfikacje. Rozwinięcie projektu systemu identyfikacji z uwzględnieniem elementów graficznych, które pozwolą identyfikować markę miasta. Chodzi o zawłaszczenie dla marki pewnych stałych układów kompozycyjnych, kolorów, sposobu komunikacji charakterystycznych na tyle, aby po zasłonięciu logo odbiorca mógł skojarzyć przekaz z marką.

Konstrukcja Systemu Identyfikacji Wizualnej i logo

Podstawowym elementem Systemu Identyfikacji Wizualnej jest znak marki. Zbudowano go z precyzyjnie zaprojektowanego układu – znaku graficznego (sygnetu), logotypu oraz claimu (hasła promocyjnego). Logotyp, księga znaku i hasło zostały przygotowane jako graficzne wsparcie dla komunikacji marki i służą poprawie jej rozpoznawalności. Hasło „Miasto inspiracji” jest integralną częścią logo.

System Identyfikacji Wizualnej Miasta Lublin opiera się na dwoistości kolorystycznej. Znak marki jest aplikowany zarówno na tle czarnym, jak i białym.

Podstawą systemu obok znaku marki jest zaprojektowany element graficzny w postaci układu liter: czerwonej „L” i zielonej „L”. Obejmują one lub podkreślają przekaz, którego nadawcą jest miasto.

Znak graficzny – sygnet zbudowany jest z układów bazujących na literach „L” i „U”. Kolorystyka nawiązuje do kolorów miasta. Sygnet posiada złożoną symbolikę.