W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Okna Inspiracji

Okna inspiracji

Kiedy w roku 2010 właściciel remontowanej wówczas kamienicy przy Rynku 4 zgłosił się do Marketingu Miasta z prośbą o pomoc w zagospodarowaniu pustych otworów okiennych, w rozmowie okazało się, że podczas remontu dokonano niezwykłego odkrycia. Pod parapetem jednego z okien znaleziono bowiem kolekcję szklanych negatywów z wizerunkami mieszkańców Lublina. Stało się dla nas jasne, że jest to niesamowita okazja do zaprezentowania w nieszablonowy sposób ukrytych przez wiele lat fotografii.

W oknach kamienicy Rynek 4 zamontowano pierwsze 4 zdjęcia. Niedługo później na Starym mieście pojawiło się kolejnych kilkanaście fotografii. Niejednokrotnie mieszkańcy Lublina rozpoznawali na nich swoich przodków, zaś sam zbiór zdjęć zainspirował m.in. do powstanie dokumentu telewizyjnego w reż Nataszy Ziółkowskiej Kurczuk "Twarze nieistniejącego Miasta" oraz wydanie książki I. Chmielewskiej Dopóki niebo nie płacze”.

Dziś spacerując po zaułkach Starego Miasta wciąż możesz spotkać spoglądające z góry pogodne twarze Lublinian.

Prawdopodobnym autorem zdjęć jest Abram Zylberberg
Zdigitalizowane fotografie można zobaczyć na stronie Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN negatywy.teatrnn.pl

Pomysł i realizacja projektu Okna Inspiracji: Marketing Miasta Lublin