W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Julia Hartwig

Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie, jako najmłodsze z dzieci małżeństwa Marii (z domu Biriukow) i Ludwika Hartwigów. Rodzice do 1918 roku przebywali w Rosji. Ojciec od 1909 roku prowadził w Moskwie zakład fotograficzny. Tam urodziły się dzieci – Edward, Walenty, Zofia i Helena. Do przeniesienia się do Polski zmusiła rodzinę Hartwigów rewolucja bolszewicka. Dzieciństwo Julia Hartwig spędziła w Lublinie. Rodzina Hartwigów mieszkała przy ulicy Staszica 2, następnie na Krakowskim Przedmieściu. Głównym źródłem utrzymania był zakład fotograficzny ojca. Julia Hartwig rozpoczęła e dukację w szkole podstawowej, mieszczącej się przy Katedrze w Lublinie. Od dzieciństwa wychowywana była w duchu tolerancji dla innych - jako dziecko chodziła z matką zarówno do kościoła jak i do cerkwi. Naukę kontynuowała w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej, gdzie zetknęła się z Anną Kamieńską, Hanną Malewską i Anną Szterfinkiel. W 1936 roku zadebiutowała w międzyszkolnym piśmie literackim „W słońce”. W tym czasie miała okazję poznać Jerzego Pleśniarowicza, Józefa Łobodowskiego i Józefa Czechowicza, który był recenzentem jednego z pierwszych utworów Julii Hartwig. W 1939 roku zdała maturę. W czasie II wojny światowej, podobnie jak bracia, brała udział w konspiracji. Była łączniczką Armii Krajowej, działała w kulturalnym podziemiu. W tym czasie podjęła także studia na tajnym Uniwersytecie Warszawskim (kurs romanistyki i polonistyki). Jej profesorami byli m.in. Julian Krzyżanowski, Witold Doroszewski, Władysław Tatarkiewicz. Tam poznała poetów: Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego. Po wojnie kontynuowała studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim. Poetka ma w dorobku 25 tomów wierszy, jest także autorką szkiców, felietonów, poematów prozą, monografii pisarzy i poetów, z których za najważniejszą uważa się monografię poświęconą Apollinaire'owi. W listopadzie 2009r. została uhonorowana Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. J.Parandowskiego.

Honorowe Obywatelstwo zostało nadane Uchwałą Nr 813/XXXV/2009 Rady Miasta Lublin z dnia 15 października 2009 roku.

Akt nadania Honorowego Obywatelstwa: Akt ten jest wyrazem wielkiego uznania i wdzięczności dla zasług Pani związanych z twórczością poetycką. Pani losy są ściśle związane z miastem Lublin. Cieszymy się, że powraca Pani do nas w swojej twórczości, a także możemy Panią gościć w Pani rodzinnym mieście, podczas spotkań autorskich oraz z mieszkańcami Lublina. Pani dorobek poetycki oraz uznanie, jakim się Pani cieszy, przyczyniają się do rozwoju i promocji Lublina w Polsce i poza jej granicami. Akt niniejszy buduje wizerunek Lublina jako Miasta Inspiracji, Miasta Wiedzy, pełnoprawnego kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Prosimy o przyjęcie naszych najlepszych myśli, życzeń zdrowia i wielu lat twórczej pracy.

Wydarzenia (1)

Aktualności (3)

07.04.202101:58
Z okazji setnej rocznicy urodzin Julii Hartwig Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z Miastem Lublin, instytucjami i osobami prywatnymi zaplanował szereg działań mających na celu uczczenie poetki oraz przypomnienie jej związków z Lublinem.
Więcej
06.10.201708:02
Spacer śladami wybitnej poetki pochodzącej z Lublina to okazja do przypomnienia sobie lubelskich adresów Julii Hartwig (1921 - 2017). Spacer poprowadzi Joanna Zętar.
Więcej
12.09.201702:35
​Pogrzeb Julii Hartwig odbędzie się 13 września w Warszawie. Msza święta żałobna zostanie odprawiona o godzinie 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza przy ulicy Powązkowskiej 14 (Stare Powązki).
Więcej