W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Rita Gombrowicz

Z pochodzenia - Kanadyjka. Witolda Gombrowicza poznała w maju 1964 roku, gdy jako Rita Labrosse przyjechała do Paryża studiować współczesną literaturę francuską. Jesienią tego samego roku zamieszkali razem w Vence. Ślub wzięli w grudniu 1968 roku, na rok przed śmiercią pisarza. Od tamtej pory Rita Gombrowicz jest niestrudzoną i niezwykle kompetentną opiekunką spuścizny pisarza. Dzięki niej Gombrowicz wydawany jest regularnie na całym świecie. W Polsce zadbała o to, aby nawet w czasach reżimu komunistycznego twórczość Gombrowicza była dostępna polskiemu czytelnikowi w wersji pozbawionej ingerencji cenzury. Książki te wydawane były oczywiście nielegalnie.

Honorowe Obywatelstwo zostało nadane Uchwałą Nr 154/X/2007 Rady Miasta Lublin z dnia 28 czerwca 2007 roku.

Akt nadania Honorowego Obywatelstwa: Akt ten jest wyrazem naszej wdzięczności i wielkiego uznania dla zasług Pani związanych z pieczą nad najlepszym nurtem naszego intelektualnego i kulturowego dziedzictwa w postaci twórczości Witolda Gombrowicza. I nieustającym wysiłkiem na rzecz przywrócenia tego znakomitego twórcy naszemu narodowi. Jawi się nam Pani nie tylko jako Wielki Humanista, co w mieście dwóch uniwersytetów jest walorem szczególnym, ale przede wszystkim jako wielki Przyjaciel Polski, niestrudzony orędownik dobrego obrazu naszego kraju. Od lat promowała Pani w świecie Instytut Literacki Jerzego Giedroycia – pierwszego wydawcę wielu dzieł Gombrowicza. Pani wysiłkowi zawdzięczamy to, że Gombrowicz jest obecny w kręgach literatur Europy i Ameryki, że dyskurs nad tym dziełem nie wygasa, a wręcz przyjmuje coraz to głębsze formy. To dzięki Pani konsekwencji mamy dostęp do refleksji nad tym, jak taki naród, jak nasz może się twórczo sytuować wobec wielkich kultur i narodów. Pamiętamy Pani wizyty w Lublinie, podczas których zawsze wyrażała Pani podziw dla niezwykłej urody naszego miasta oraz doceniała Pani wartość naszego środowiska humanistycznego. Było to dla nas szczególnie cenne wobec faktu że my w Lublinie jesteśmy wciąż dumni z tego, że wczesną obecność dzieł Witolda Gombrowicza w Polsce zawdzięczamy lubelskim środowiskom opozycyjnym – wolnym drukarzom. To właśnie jedno z dzieł Witolda Gombrowicza stało się kanwą międzynarodowego sukcesu dwóch lubelskich teatrów i wielokrotnie pozwalało prezentować w świecie to, co w Lublinie mamy najcenniejsze. Znamy Pani życzliwość tym zjawiskom i jesteśmy wdzięczni, że swą przychylnością nadała im Pani jeszcze bardziej znaczącą rangę. Akt niniejszy buduje wizerunek Lublina, jako miasta wysokiej kultury, przyjaznego wielkim humanistom Europy. Jest to dla nas szczególnie ważne dzisiaj, gdy i my podejmujemy walkę o jego wizerunek, o jego przyszłość, o to, by jego potencjał zasługiwał na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Wraz z tytułem „Honorowego Obywatela” prosimy o przyjęcie wyrazów naszej solidarności z Pani wysiłkami, życzeń jak największej satysfakcji z misji, którą Pani od lat realizuje oraz wszelkiej pomyślności w życiu