W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Anioły nad Lublinem na 600-lecie fresków w Kaplicy Trójcy Świętej

Anioły nad Lublinem na 600-lecie fresków w Kaplicy Trójcy Świętej
10.08.201814:30

Równo 600 lat temu, 10 sierpnia 1418 roku, w dzień św. Wawrzyńca, ukończono przepiękne freski w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim w Lublinie. W związku z obchodzoną 10 sierpnia rocznicą w przestrzeni Lublina pojawiły się dwa archanioły nawiązujące swoim wizerunkiem do tych z Kaplicy. Można je podziwiać na Deptaku oraz na Starym Mieście. Wieczorem rozświetlą się nad Lublinem.

Kaplica Trójcy Świętej jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki w Europie. Jej fenomen polega na wykonaniu bizantyńsko-ruskich malowideł w zachodniej architekturze gotyckiej, co stanowi unikatowe połączenie ducha Wschodu i Zachodu na skalę światową. Fundatorem malowideł w Kaplicy był król Władysław Jagiełło.

Archanioły swoja obecnością nad Lublinem obwieszają i przypominają o 600-leciu niezwykłych, lubelskich fresków.

Autorami instalacji są Jarosław Koziara we współpracy z Aldoną Popek. Za produkcję odpowiada Centrum Kultury w Lublinie.

Anioły można zobaczyć także na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim - Harmonogram pokazów na sierpień.

Inwestycje miejskie