W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Brama Krakowska otrzyma nową iluminację

Brama Krakowska otrzyma nową iluminację
29.01.202012:28

Brama Krakowska otrzyma nową iluminację, która wejdzie w interakcję z mieszkańcami i turystami. Będzie to pierwszy obiekt zabytkowy na świecie oświetlony w ten sposób. W przyszłym roku Miasto planuje także realizację iluminacji Trybunału Koronnego.

Brama Krakowska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Miasta Lublin. Na co dzień będzie oświetlona białym światłem o zmiennym nasyceniu, które wyeksponuje i podkreśli detale architektoniczne obiektu oraz jego sylwetkę. Na potrzeby różnych wydarzeń Brama Krakowska rozbłyśnie kolorowym światłem, np. w święta państwowe na biało-czerwono.

Unikalną funkcjonalność zapewni system sterowania oświetleniem połączony z sieciami społecznościowymi. Iluminacja uruchomi scenę świetlną po rozpoznaniu ustalonej ilości oznaczeń w portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram. Np. jeśli odpowiednia ilość osób w danym czasie użyje hashtagu #BramaKrakowska, obiekt „odwdzięczy” się krótkim pokazem iluminacji.

Ważnym aspektem jest proekologiczny charakter nowej instalacji. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań iluminacja pobierze niewielkie ilości energii, co przełoży się też na niskie koszty eksploatacji. Projekty wykonawcze zrealizowano ze środków rezerwy celowej Rady Dzielnicy Starego Miasta.