W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Budowa dwóch kolejnych węzłów przesiadkowych coraz bliżej

Budowa dwóch kolejnych węzłów przesiadkowych coraz bliżej
29.10.202012:57

Na terenie Miasta powstaną kolejne dwa węzły przesiadkowe. Zintegrowane centra przy ul. Granitowej i al. Kraśnickiej zbuduje spółka Strabag. Z wykonawcą wybranym w ramach postępowania przetargowego, Miasto podpisało umowę na realizację tej inwestycji na kwotę 14,2 mln zł. Z nowych miejsc przesiadkowych mieszkańcy skorzystają od września 2021 r.

– Za nami kolejny etap realizacji projektu unijnego, ważnego z punktu widzenia komunikacji metropolii. Podpisana umowa umożliwia już rozpoczęcie budowy kolejnych dwóch węzłów przesiadkowych, w związku z tym prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Miejsca te zintegrują różne rodzaje transportu: samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Będą to nowoczesne obiekty z niezbędną infrastrukturą do obsługi zarówno pasażerów, jak i kierowców komunikacji miejskiej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Rozwoju i Inwestycji.

Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Granitowej zakłada uzupełnienie pętli o dodatkowy pas postojowy dla pojazdów komunikacji miejskiej wraz z jednoczesnym poszerzeniem wyjazdu z pętli. Wyznaczono tam 13 stanowisk postojowych dla autobusów. Inwestycja przewiduje także budowę parkingu Kiss&Ride umożliwiającego krótki postój 3 samochodów osobowych. Z kolei węzeł przy al. Kraśnickiej będzie zlokalizowany po prawej stronie (jadąc w kierunku centrum) w połowie drogi pomiędzy ul. Bełżycką a ul. Jana Pawła II. Zakres prac dla tej lokalizacji, poza powstaniem pętli dla pojazdów komunikacji miejskiej, zakłada także przebudowę al. Kraśnickiej oraz budowę ul. Wróbla. Na pętli zaprojektowano 10 stanowisk postojowych dla autobusów, jak również przeznaczono teren pod budowę parkingu Park&Ride o pojemności 36 pojazdów, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie to drugi co do wielkości parking spośród planowanych lokalizacji. Największy tego typu plac do parkowania powstanie przy ul. Grenadierów i pomieści 44 samochody. Nowo powstałe węzły będą oświetlone oraz wyposażone w monitoring, co wpłynie na bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Znajdzie się również na nich infrastruktura do ładowania autobusów elektrycznych oraz zaplecze socjalno-sanitarne dla kierowców komunikacji miejskiej. Teren w poszczególnych lokalizacjach zostanie odwodniony oraz zagospodarowany poprzez nasadzenia zieleni.

Prace drogowe przy ul. Granitowej i al. Kraśnickiej rozpoczną się jeszcze w tym roku. Wykonawca w pierwszej kolejności przystąpi do prac przygotowawczych i rozbiórkowych na terenie budowy.

Łącznie na terenie miasta powstanie 7 węzłów przesiadkowych. Na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka cały czas trwają prace drogowe. Zakończą się one w czerwcu 2021 r. Będą to również węzły z nowymi pętlami dla komunikacji miejskiej oraz parkingami dla samochodów i rowerów, umożliwiające przesiadkę pomiędzy tymi środkami transportu. W trakcie jest postępowanie na budowę węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej. Aktualnie trwa badanie złożonych ofert. Do sfinalizowania pozostał jeszcze przetarg dotyczący budowy parkingu przy ul. Grenadierów, jego ogłoszenie planowane jest w przyszłym roku.

Budowa węzłów przesiadkowych jest realizowana w ramach projektu unijnego "Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF". Całkowita wartość zadania to ponad 62 mln zł. Blisko 85% stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.
 

Powiązane:

Węzły przesiadkowe