W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Cmentarz komunalny na Majdanku z nową infrastrukturą techniczną

Cmentarz komunalny na Majdanku z nową infrastrukturą techniczną
16.12.202011:49

Miasto zakończyło budowę nowej infrastruktury dla cmentarza komunalnego przy ul. Droga Męczenników Majdanka. Prace objęły budowę ciągów komunikacyjnych między kwaterami w nowych, włączonych do pochówków sektorach, a także oświetlenia, sieci wodociągowej, punktów poboru wody i zagospodarowanie zieleni. Wartość wykonanych robót wyniosła ponad 5,6 mln zł.

 

– Dzięki przyjętej trzy lata temu zmianie planu miejscowego, powiększyliśmy cmentarz komunalny o nowe obszary na pochówki, co pozwoli zabezpieczyć potrzeby Lublina na kilka najbliższych lat, do czasu powstania nowej nekropolii na Sławinie. Celem zrealizowanej inwestycji była budowa w tym miejscu niezbędnej infrastruktury, przede wszystkim alejek, oświetlenia i wodociągu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Inwestycja została zrealizowana na ponad 164 tys. m2 terenu cmentarza, w jego części południowej. Prace objęły sektory S7-S14, w których wykonano asfaltowe alejki o łącznej powierzchni blisko 12,4 tys. m2, o wielowarstwowej podbudowie i o różnej szerokości, wynoszącej od 1,5 m do 5 m. Wzdłuż środkowej alei głównej prowadzącej od wejścia na cmentarz, pomiędzy sektorami S5 i S6, wykonano dwa pasy nawierzchni o szerokości 4,4 m z zieleńcem po środku. Wzdłuż wszystkich głównych alejek między sektorami zamontowano oświetlenie – łącznie 88 latarni z lampami LED na żeliwnych słupach o wysokości 4,5 m. Ponadto zagospodarowano ponad 30 tys. m2 terenów zielonych. W miejscach krzyżowania się ciągów pieszych między sektorami wykonano 15 placów gospodarczych z pojemnikami na odpady oraz studzienkami. Teren uzupełniono ławkami z drewnianym siedziskiem.

W ramach robót sanitarnych zbudowano ponad 1,5 km sieci wodociągowej, w tym 14 punktów poboru wody, przy których zamontowano 15 żeliwnych zdrojów ulicznych. W miejscu dużej kumulacji wód opadowych powstały 3 duże studnie chłonne o średnicy 1,8 m, których zadaniem jest przejęcie spływającej deszczówki i odprowadzenie jej do gruntu.

Prace nad budową nowej infrastruktury na Cmentarzu Komunalnym rozpoczęły się ubiegłej jesieni i zakończyły w listopadzie tego roku. Obecnie obiekt został zgłoszony do nadzoru budowlanego i czeka na zgodę na użytkowanie. Łączna wartość robót budowlanych wyniosła 5,6 mln zł, w tym z zakresu branży elektrycznej 578 tys. zł, sanitarnej 545 tys. zł


Nowa infrastruktura techniczna na cmentarzu wynika ze zmiany planu zagospodarowania przestrzennego z 2017 roku, która wprowadziła możliwość pochówków tradycyjnych w miejscu przeznaczonym do tej pory pod kaplicę ekumeniczną oraz na obszarze około 100 metrów na południe. Po zmianie planu, teren przewidziany pod realizację kaplicy został przeznaczony na kwatery grzebalne, a między sektorami S11 i S12 pozostawiono obszar na lokalizację obiektów związanych z prowadzeniem ceremonii pogrzebowych i pochówkiem.

Cmentarz przy ul. Droga Męczenników Majdanka 71 powstał w 1976 r. i jest największą nekropolią nie tylko w Lublinie, ale w całej wschodniej Polsce. Aktualnie na cmentarzu komunalnym (łącznie z cmentarzem przy ulicy Białej) jest pochowanych jest ponad 67 tys. osób.