W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Coraz więcej miejsc dla rodzinnej rekreacji

Coraz więcej miejsc dla rodzinnej rekreacji
24.08.202212:47

Baśniowa, Bluszczowa, Spokojna to przykłady nowych placów zabaw i miejsc rekreacji zbudowanych w tym roku przez Miasto. Do końca 2022 r. powstaną też nowe place przy ul. Gęsiej na Węglinie Południowym, w Parku Centralnym na Felinie oraz naturalny plac zabaw w Parku Czechów. Trwają też przygotowania do budowy kolejnych takich miejsc, m.in. na Tatarach oraz Ponikwodzie.

– Co roku przybywa nam nowoczesnych placów zabaw i przestrzeni rekreacyjnych, które stanowią dobrą propozycję na spędzanie wolnego czasu z dziećmi. Mieszkańcy też chętnie korzystają z wielu rozlokowanych na terenie dzielnic siłowni plenerowych. Budowa i modernizacja takich obiektów to realizacja zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego, ale też pomysłów zgłaszanych przez Rady Dzielnic – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Dzieci już w tej chwili mogą bawić się na nowym placu zabaw przy ul. Bluszczowej (VII BO). Trafiło tam 9 urządzeń dostosowanych do różnego wieku dzieci i ich sprawności. Na placu znalazła się też specjalna karuzela integracyjna umożliwiająca wjazd dziecka na wózku. Nowy plac ogrodzono, wyposażono w ławki, kosze oraz tablicę. Do użytkowania w ostatnim czasie przekazano także odnowiony plac zabaw przy ul. Spokojnej (VI BO) z 7 nowymi urządzeniami i nawierzchnią bezpieczną.

Przy ul. Gęsiej (VIII BO) na miejskiej działce, również powstanie nowa wspólna przestrzeń. Miasto zawarło już umowę z wykonawcą na opracowanie dokumentacji projektowej oraz budowę obiektu. Tutaj na plac trafi 5 urządzeń zabawowych, w tym duży zestaw ze zjeżdżalniami i pomostami oraz elementami edukacyjnymi i sensorycznymi. Dodatkowo teren zostanie ogrodzony i wyposażony w ławki, kosze oraz tablicę informacyjną. Wokół zostanie wysiana trawa oraz zbudowane dojście.

W projektowaniu są place zabaw w Parku Czechów przy ul. Koncertowej (VIII BO), kolejny etap budowy Parku Centralnego na Felinie (VIII BO) oraz nowe miejsce rekreacji, tj. alejki, oświetlenie i mała architektura przy ul. Węglarza (V BO).

Oprócz budowy nowych na bieżąco prowadzone są remonty i wymiany urządzeń w istniejących obiektach. Między innymi w tym roku doposażono place zabaw przy ul. Motorowej, Biedronki, nad Bystrzycą, oraz przy Przedszkolu nr 22, SP nr 32 i SP nr 51. Ze środków rezerwy celowej Rady Dzielnicy planowane jest także doposażenie nowego placu zabaw, który powstanie na Felinie. Ponadto, w ramach bieżącego utrzymania wymieniono w tym roku część urządzeń i piaskownic, m.in. na placach zabaw przy ul. Przyjaźni, Firlejowskiej, Orlanda, Wiercieńskiego, Nałkowskich oraz w wąwozie Kalinowszczyzna.

Aktualnie w utrzymaniu Miasta znajduje się 71 placów zabaw, 14 street workoutów i 47 siłowni plenerowych, łącznie w 84 lokalizacjach.