W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Rewitalizacja Parku Ludowego
Nazwa: Park Ludowy
Adres: al. Józefa Piłsudskiego / Al. Zygmuntowskie / ul. Muzyczna / ul. Młyńska

W grudniu 2020 roku Miasto Lublin zakończyło trwające od kilkunastu miesięcy prace związane z kompleksową rewitalizacją 22-hektarowego Parku Ludowego.

Park to przede wszystkim zieleń

Większość pierwszych i najważniejszych prac, które zostały wykonane, dotyczyło inwentaryzacji drzew i nowych nasadzeń. Łącznie w parku pojawiło się 675 nowych drzew (najwięcej lip, jabłoni oraz topól), 1512 krzewów (dereni, forsycji, dzikich róż), 1250 sadzonek bluszczu, 2991 bylin oraz 24 105 traw. Dydaktyczny ogród roślin wodnych, który powstał poprzez poszerzenie ostatniego odcinka rowu melioracyjnego, został obsadzony krajowymi roślinami wodnymi, typowymi dla naszego regionu jak m.in. kosaćce żółte, turzyce, jaskry, żabieńce czy krwawnice. Z kolei dydaktyczną ścieżkę trawiastą o powierzchni około 6 tys. m2, tworzą 24 tysiące sadzonek różnych traw ozdobnych, głównie z gatunków trzęślic, mietlic, kostrzew i trzcinników.

Ścieżka procesów przemijania zlokalizowana jest w okolicy ogrodu wodnego, a jej główne elementy stanowią eksponaty roślin w różnym stadium życia. Są to zarówno sadzonki, drzewa młode, jak i drzewa powalone, stare pnie i połamane konary, elementy skalne oraz głazy „samotniki”. Wśród wykorzystanych materiałów znajdują się tu wydrążony nieokorowany pień, pieńki różnej wysokości oraz kamienna ścieżka, które mogą stanowić elementy do skakania i chodzenia.

Park pełen atrakcji

Dzięki kompleksowej rewitalizacji park nie tylko powrócił do dawnej świetności, ale pojawiło się w nim wiele nowych atrakcji. Są to: amfiteatr z fontanną oraz dydaktyczny ogród roślin wodnych, 2 duże place zabaw ze strefami dla dzieci w różnym wieku, strefy linariów oraz aktywnego odpoczynku z siłownią zewnętrzną, placami ćwiczeń workout i fitness. Znajdują się tu również naturalne ścieżki rowerowe dla rowerzystów, czyli pumptracki o różnym stopniu zaawansowania, zielone labirynty z żywopłotów oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze: przemijania, trawiasta i akustyczna.

Główna zmiana dotyczyła istniejącego amfiteatru, w którym został urządzony dydaktyczny ogród wodny, również w formie amfiteatru, ale z naturalnymi zielonymi trybunami i niecką fontanny. W fontannie zamontowano urządzenia hydrotechniczne wraz z dyszami w kształcie srebrnych kul. Jej dno tworzy błękitna kostka mozaikowa z ilustracjami tych gatunków ryb, które można spotkać w rzece Bystrzycy. Pod fragmentem widowni na skarpie został umieszczony zespół pomieszczeń technicznych z urządzeniami przeznaczonymi do obsługi niecki.

Na mieszkańców w parku czekają też przeróżne unikatowe urządzenia, w tym znajdująca się w pobliżu głównej alei ścieżka akustyczna z 11 przystankami. Na każdym z dźwiękowych przystanków zamontowano jedno, dwa a nawet trzy instrumenty muzyczne w skali makro z grubego anodowanego aluminium, różnej wielkości, dochodzące nawet do 2,5 m wysokości. Są to m.in. dzwony rurowe, zestaw trzech kubańskich bębnów, dzwony motyl, dwa różnej wielkości bębny, ksylofon skośny, składający się z 6 tub aerofon, duże dzwony tubowe oraz odwrócone.

Kolejnym elementem, który towarzyszy alejkom spacerowym jest dydaktyczna ścieżka filozoficzna, składająca się z 82 specjalnie zaprojektowanych wolnostojących mebli granitowych, na których można odczytać takie słowa jak szczodrość, ufność, mądrość, hojność, wiedza, szacunek, szczerość, męstwo, uczynność, serdeczność, dowcip i wiele innych. Meble te, jako wyposażenie alejek mogą pełnić funkcję siedzisk, elementów skatebordingowych, a nawet dzięki niepowtarzalnemu kształtowi brył – dekoracyjnych rzeźb.

Park dla lubiących aktywny wypoczynek

Do amfiteatru od wejścia od strony ul. Lubelskiego Lipca '80 prowadzi główna aleja o reprezentacyjnym charakterze, ze szpalerem latarni oraz okazałym trawnikiem, który wzorem innych miast będzie również służył jako miejsce odpoczynku. Asfaltowe alejki w parku, których jest ponad 8 km, powinny zaspokoić potrzeby różnych grup użytkowników, choć z założenia dedykowane są dla posiadaczy małych kółek, czyli rolkarzy, deskorolkarzy oraz użytkowników hulajnóg. Wszystkie alejki i wejścia do parku zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Od al. Piłsudskiego wykonano główne schody wejściowe oraz łagodnie wyprofilowane podjazdy dla wózków. Wyróżniającym się elementem komunikacyjnym w parku jest pętla o długości 2 km, przebiegająca dookoła, która może stanowić zachętę do aktywnego zwiedzania parku. Jej rozpoznanie i śledzenie ma ułatwić wzór w formie powtarzających się wypukłych linii.

By zachować harmonię z otoczeniem place zabaw wykonano z drewna. W części wschodniej parku na nawierzchni piaskowej otoczonej palisadą zaprojektowano przestrzeń dla najmłodszych w wieku 1 do 4 lat, obok część dla dzieci starszych w wieku 3-7 lat. Wśród wielu urządzeń tego placu znalazły się domek zabawowy, mini tor przeszkód, bujaki: kozioł, ślimak, żuczek, a także huśtawka, karuzela, kolejka, pociąg drewniany, liczydła i duża wieża z wyciągarką piasku. Drugi plac zabaw przeznaczony dla dzieci starszych od 7 roku życia wyznaczono w północno-wschodniej części parku pomiędzy aleją Piłsudskiego a główną aleją parkową. Na jego wyposażenie składają się skomplikowane konstrukcje do wspinania, huśtawki i trampoliny, platformy między drzewami, labirynty i podesty do wspinania oraz zjeżdżalnie. Na starsze dzieci oraz młodzież czeka również strefa linariów, składająca się z 6 zróżnicowanych wizualnie oraz pod względem poziomu trudności zestawów urządzeń linowych – dwie równoważnie, trzy różne tory przeszkód oraz piramida wspinaczkowa.

Urządzenia i place w strefie aktywności fizycznej też przeznaczone są dla różnych grup użytkowników, od doświadczonych entuzjastów, ale też dla osób, które do tej pory nie miały kontaktu z przyrządami do ćwiczeń. Dodatkowe wyposażenie strefy dla aktywnych stanowią słupki i siatki do gry w siatkówkę, ze względu na naturalność tego terenu samo boisko nie jest wyznaczone. Znajdują się tu także 3 bulodromy przeznaczone do gry w bule. Wszystkim obiektom rekreacyjnym oraz ścieżkom towarzyszą elementy informacji wizualnej w formie tablic.

Nowa, 45-metrowa kładka łącząca oba brzegi Bystrzycy będzie służyła zarówno pieszym, rowerzystom, jak i będzie przeznaczona dla innych celów rekreacyjnych. Jest dwupoziomowa, zbudowana z dwóch elementów: pomostu dolnego z chodnikiem i ścieżką rowerową oraz górnego rekreacyjno-widokowego. Oba elementy połączone są ze sobą za pomocą stalowych wieszaków. Kładka ma stalową konstrukcję oraz nawierzchnię z modrzewiowych ryflowanych desek, ze szklanymi balustradami oraz łącznikami ze stali szlachetnej. Ogromnym walorem kładki jest jej iluminacja i oświetlenie liniowym światłem w technologii LED. Dodatkowo, spód kładki został podświetlony na błękitno, w kolorze nawiązującym do płynącej pod spodem rzeki Bystrzycy. Iluminacje zaprojektowano z zastosowaniem opraw liniowych montowanych po obrysie kładki przy szklanej balustradzie. Ponadto, nad pomostem pieszo-rowerowym w miejscu krzyżowania się ciągów, zainstalowano naświetlacze. W całym oświetleniu i iluminacjach kładki, ze względu na stalową konstrukcję, zastosowano „zimne” barwy. Do oświetlenia i iluminacji kładki wykorzystano łącznie ok. 290 mb linii świetlnych, 6 opraw akcentujących oraz 7 naświetlaczy. Przy Bystrzycy zbudowano również zejścia do rzeki z podestami oraz przystań kajakową.

W parku znalazły się 3 różnej wielkości wybiegi dla psów. Największy o powierzchni ponad 1,9 tys. m2  położony jest w północnej części parku nieopodal linariów i głównego wejścia od strony al. Piłsudskiego. Ogrodzony panelami i żywopłotem, podzielony został na dwie strefy – dla małych i dużych psów, w części wspólnej dla wszystkich zwierząt znajduje się psia toaleta wyposażona w słupki i kosze. Drugi, mniejszy wybieg o pow. 1,2 tys. m2 zlokalizowany jest w południowej części parku i również jest podzielony na dwie strefy, oddzielone optycznie przy pomocy niskiego ogrodzenia. Dla właścicieli czworonogów zabezpieczono w tych miejscach wygodne ławki z oparciem. Trzeci, najmniejszy o pow. 840 m2 zlokalizowany jest w zachodniej części parku nieopodal ul. Stadionowej i wału rzeki Bystrzycy. Na dużym wybiegu zostały zainstalowane różne urządzenia zabawowe dla pupili: tyczki do slalomu, poprzeczki, równoważnie, kładki, obręcze, tunele, płotki, łuki i rampy. 

Park z nowoczesną infrastruktura

W parku zamontowano kilkaset obiektów małej architektury: 150 ławek parkowych, 150 koszy na śmieci, 24 stoliki (w tym 12 z szachownicą), 72 krzesła, 15 stolików piknikowych, 30 leżaków, 40 koszy na psie odchody oraz 7 poidełek z kranem. System identyfikacji wizualnej parku stanowią liczne tablice informacyjne i dydaktyczne. Wszystkie te elementy, zarówno meble, stojaki jak i tablice wykonano z drewna modrzewiowego z konstrukcją ze stali nierdzewnej. Przy głównych placach przy wejściach do parku oraz przy amfiteatrze zamontowano łącznie 66 stojaków na  rowery.

System oświetlenia parku stanowi 320 aluminiowych 6-metrowych latarni w technologii LED ze światłem w neutralnej bieli, ze słupami w kolorze oliwkowym oraz kloszami z matowego białego akrylu. Na elementy wyposażenia dla zwierząt składa się 70 budek lęgowych dla mniejszych i nieco większych ptaków (sikor, szpaków), 20 budek dla krasek i  dudków, 30 budek dla nietoperzy oraz 30 parkowych „uli” dla dzikich pszczół.

Pod całym parkiem został zbudowany skomplikowany system odwadniający, dzięki któremu woda deszczowa odprowadzana jest drenami do rowu melioracyjnego, skąd kierowana jest do przepompowni oraz rzeki. W parku nie przewidziano żadnych ogrodzeń za wyjątkiem wybiegów i toalet dla psów, który ma również stanowić funkcję wspomagającą dla żywopłotu porzeczki alpejskiej, dopóki nie osiągnie on wymaganych rozmiarów. Jedyne niewielkie ogrodzenie znajduje się w sąsiedztwie przepompowni.

Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego rozpoczęła się w 2019 roku. Całkowita wartość projektu wyniosła ok. 44 mln zł, przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

O projekcie UE.

Aktualności (14) zobacz wszystkie

10.02.202301:06
Sukcesem zakończyły się próby techniczne fontanny, która stanowi serce ogrodu wodnego
Więcej
06.02.202303:39
W systemie dostępne są liczby i szczegółowe statystyki w zakresie odwiedzających Park Ludowy mieszkańców, w tym liczby wejść i wyjść przez poszczególne wejścia parku w różnych porach dnia
Więcej
06.02.202303:39
Wymiana gruntu na piasek pod urządzeniami placów zabaw i linariami, nawierzchnia ze żwiru przy instrumentach muzycznych
Więcej
06.02.202303:38
Miasto zakończyło trwające od kilkunastu miesięcy prace związane z kompleksową rewitalizacją 22-hektarowego Parku Ludowego oraz otrzymało zgodę na jego użytkowanie. W Parku Ludowym rozpoczął się demontaż ogrodzenia zabezpieczającego teren inwestycji, gdzie do wykonania pozostały już tylko drobne prace porządkowe.
Więcej
06.02.202303:37
21 lipca 1957 roku w Lublinie został oddany do użytku Park Ludowy. 63 lata później, Miasto prowadzi intensywną rewitalizację Parku o powierzchni 23 ha.
Więcej
06.02.202303:37
Parku Ludowy zyskuje nowe oblicze a efekty prowadzonej rewitalizacji są już widoczne.
Więcej
06.02.202303:36
Mimo chłodniejszych miesięcy 23-hektarowym Parku Ludowym trwają intensywne prace rewitalizacyjne
Więcej
06.02.202303:36
W miejscu dawnego amfiteatru powstaje dydaktyczny ogród wodny
Więcej
06.02.202303:34
Prace przy pierwszej w historii rewitalizacji parku trwają od niemal pół roku. Przebieg robót sprawdził Prezydent Krzysztof Żuk.
Więcej
06.02.202303:33
Trwają prace budowlane w Parku Ludowym. Prezentujemy galerię zdjęć i podsumowujemy roboty wykonane do tej pory przez wykonawcę, zdradzamy też jakie prace są prowadzone
Więcej
06.02.202303:33
Rusza rewitalizacja Parku Ludowego. Projekt zakłada utworzenie zagłębia aktywnego wypoczynku, dającego szerokie możliwości rekreacji dla różnych grup wiekowych
Więcej
06.02.202303:32
Przedstawiamy zestawienie uwag dotyczących planowanej rewitalizacji Parku Ludowego.
Więcej
06.02.202303:31
Ostatni tydzień konsultacji społecznych. Uwagi można zgłaszać do końca września na adres: parkludowy@lublin.eu
Więcej
06.02.202303:29
Gotowe są wstępne założenia zagospodarowania terenu Parku Ludowego, który po rewitalizacji stanie się parkiem aktywnej rekreacji. Spójna wizja zawiera propozycje rozwiązań promujących aktywny styl życia i zachęcających do odwiedzania parku. Projekt został zgłoszony do realizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych nowej perspektywy finansowej UE.
Więcej