W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Środowiskowy Ośrodek Wsparcia „Kalina”

Środowiskowy Ośrodek Wsparcia „Kalina”
Adres: ul. Kalinowszczyzna 84

Środowiskowy Ośrodek Wsparcia „Kalina” jest nową jednostką organizacyjną Miasta, powołaną przez Radę Miasta w lipcu 2020 roku. To specjalistyczny ośrodek oferujący zarówno usługi dzienne z rehabilitacją, jak i całodobowe (w tym opiekę wytchnieniową). Ośrodek wspiera osoby starsze, w szczególności z zaburzeniami pamięci oraz ich rodziny.

To kolejne miejsce w dzielnicy Kalinowszczyzna, w którym osoby starsze, z niepełnosprawnościami otrzymują pomoc i wsparcie. Dzięki sprawnemu wykorzystaniu środków zewnętrznych powstało w Lublinie nowoczesne miejsce zapewniające profesjonalną i kompleksową rehabilitację osobom z zaburzeniami pamięci. Ten nowoczesny i specjalistyczny ośrodek oferujący zarówno usługi dzienne z rehabilitacją, jak i całodobowe (w tym opiekę wytchnieniową), kompleksowo wesprze osoby starsze, w szczególności z zaburzeniami pamięci i schorzeniami pokrewnymi oraz ich rodziny.

Placówka mieści się w trzykondygnacyjnym budynku przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami o powierzchni użytkowej ponad 2,6 tys. m2. Do dyspozycji uczestników będą pokoje mieszkalne wraz z łazienkami, pokoje do zajęć terapeutycznych i sale rehabilitacyjne oraz gabinety specjalistyczne, natomiast bezpieczeństwo zdrowotne zapewniać będzie gabinet medycznej pomocy doraźnej.

Środowiskowy Ośrodek Wsparcia „Kalina” oferuje 30 miejsc pobytu dziennego z m.in. opieką psychiatryczną, psychoterapią, wsparciem psychologicznym, zajęciami aktywizującymi i terapeutycznymi, treningami umiejętności samoobsługowych i społecznych, wraz z wyżywieniem i dowozem uczestników. Takie zajęcia są świadczone od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Usługi całodobowe są realizowane 7 dni w tygodniu i obejmują 24 miejsca okresowego pobytu do 3 miesięcy, z możliwością przedłużenia w uzasadnionych przypadkach do 6 miesięcy, oraz 6 miejsc opieki wytchnieniowej z maksymalnym pobytem do 14 dni.

Poza pobytem dziennym i całodobowym nowy Ośrodek zapewnia rehabilitację ruchową dla 265 osób, w tym dla uczestników i mieszkańców wszystkich placówek funkcjonujących w najbliższym otoczeniu tj.: Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Kalina”, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Kalina”, mieszkańców i uczestników Ośrodka Wsparcia o charakterze Rodzinnych Domów „Kalina”, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Kalina”, Klubu Seniora oraz innych osób kierowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Środowiskowy Ośrodek Wsparcia „Kalina" utworzony został na bazie infrastruktury powstałej w ramach projektu pn. „Rozbudowa Środowiskowego Domu Samopomocy „Kalina” w Lublinie, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji wyniósł niemal 15,3 mln zł, z czego 8,8 mln zł dofinansowanie z Unii Europejskiej, 1,1 mln zł środki z PFRON, zaś wkład własny Miasta Lublin prawie 5,4 mln zł. Więcej o projekcie UE.

Miasto Lublin realizowało w tym ośrodku także projekt „LUBInclusiON – działania profilaktyczne i usamodzielniające w środowisku lokalnym oraz utworzenie nowych miejsc usług społecznych" z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Więcej o projekcie UE.

Aktualności (2)

14.02.202312:24
Na wrzesień zaplanowano zakończenie prac nad projektem Ośrodka Wsparcia o charakterze dwóch Rodzinnych Domów Pomocy przy ul. Kalinowszczyzna 84. Koniec prac zbliża się także przy rozbudowie DPS „Kalina” i DPS przy ul. Głowackiego 26.
Więcej
13.02.202302:57
Kompleksowo wesprze osoby starsze, w szczególności z zaburzeniami pamięci i schorzeniami pokrewnymi oraz ich rodziny
Więcej