W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kolejne przetargi na inwestycje drogowe rozstrzygnięte

Kolejne przetargi na inwestycje drogowe rozstrzygnięte
13.11.202018:38

Miasto rozstrzygnęło kolejne przetargi na inwestycje drogowe. 13 listopada wyłoniono wykonawców na budowę węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej oraz na zadanie ściśle związane z powstaniem Dworca Metropolitalnego - rozbudowa ul. Dworcowej oraz budowa zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca '80.

– Rozstrzygnięcie przetargów pozwoli na podpisane w najbliższym czasie umów i rozpoczęcie prac w terenie. Zarówno zmiana układu drogowego w rejonie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, jak i budowa węzłów przesiadkowych to inwestycje ważne dla Miasta, ale również istotne z punktu widzenia rozwoju i usprawnienia systemu komunikacji w Lubelskim Obszarze Funkcjonalnym – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Węzeł przesiadkowy wybuduje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. Wykonawca wycenił realizację zadania na kwotę ponad 1,8 mln zł, a inwestycja powstanie do końca września 2021 r. Przy ul. Osmolickiej powstanie pętla dla 2 autobusów o standardowej długości oraz parking Kiss&Ride. Dla lepszego skomunikowania węzła przebudowę przejdzie odcinek ul. Osmolickiej i Prawiednickiej. W ramach inwestycji Wykonawca zbuduje również chodniki i przejścia dla pieszych. Na terenie nowo powstałego miejsca przesiadkowego zlokalizowana zostanie również infrastruktura przystankowa - wiata oraz wyświetlacz dynamicznej informacji pasażerskiej. Dla kierowców komunikacji miejskiej powstanie budynek socjalno-sanitarny. Pętla będzie oświetlona i wyposażona w monitoring, a teren odwodniony.

Natomiast zadanie związane z rozbudową ul. Dworcowej oraz budową zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca '80 będzie realizować spółka Budimex. Złożona przez nią oferta na kwotę ponad 13 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza. Spółka ma czas na wykonanie robót drogowych do 25 października 2021 r. W ramach tej inwestycji ul. Dworcowa zostanie przedłużona do ronda przy Targach Lublin, również przeznaczonego do przebudowy. Dla usprawnienia ruchu zostanie wybudowany jednokierunkowy zjazd z ul. Lubelskiego Lipca '80 do wspomnianego ronda oraz droga wiodąca od ronda do al. Piłsudskiego (dwukierunkowa z możliwością skrętu w prawo w al. Piłsudskiego). W ten sposób zostanie odciążone rondo Sportowców, a dojazd do Dworca i w stronę centrum Lublina upłynniony. Wykonawca będzie miał za zadanie również budowę kanalizacji deszczowej wraz z przepompownią, wykonanie oświetlenia ulicznego, sieci wodociągowej oraz sieci elektroenergetycznych. Dodatkowo zostanie przebudowana trakcja trolejbusowa i sieć gazowa.

Przetargi w zakresie kluczowej dla Miasta inwestycji, jaką jest powstanie Dworca Metropolitalnego, dobiegają końca. Pozostało jeszcze do rozstrzygnięcia postępowanie na rozbudowę ul. Krochmalnej. Otwarcie ofert zaplanowano na 23 listopada. Termin zakończenia całego projektu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego zaplanowany jest na koniec lipca 2022 r. 

Zarówno budowa węzłów przesiadkowych jak i rozbudowa ul. Dworcowej wraz ze zjazdem z ul. Lubelskiego Lipca '80 to inwestycje współfinansowane z funduszy europejskich. Całkowita wartość zadania związanego z budową węzłów przesiadkowych to ponad 62 mln zł. Blisko 85% stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej. Z kolei budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to około 300 mln zł, z czego ponad 173 mln zł stanowią środki unijne.