W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kontynuacja badań archeologicznych w rejonie pl. Łokietka

Kontynuacja badań archeologicznych w rejonie pl. Łokietka
18.06.201813:31

W związku z szczególnymi odkryciami archeologicznymi podczas rewitalizacji deptaka Prezydent Miasta Lublin podjął decyzję o kontynuowaniu badań archeologicznych na obszarze placu Łokietka, w rejonie ul. Koziej. Planowane dalsze prace archeologiczne dają nadzieję na uzupełnienie białych kart na mapie historii Lublina. Badania będą prowadzone niezależnie od robót budowlanych, których termin zakończenia pozostaje bez zmian.

O kontynuację badań archeologicznych wnioskował m.in. Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dotychczasowe wykopaliska pozwoliły na zweryfikowanie obszaru barbakanu i jego inwentaryzację, zbadanie zasięgu fosy (była odnowiona i powiększana) oraz odkrycie wczesnośredniowiecznych pochówków. Moneta - denar krzyżowy z pastorałem - znajdująca się w dłoni jednego z pochowanych mieszkańców dawnego Lublina, przez badaczy i historyków nazywana jest sensacyjnym odkryciem archeologicznym. Datowana jest na ostatnie ćwierćwiecze XI wieku i tym samym jest najstarszym zachowanym znakiem tradycji chrześcijańskiej w Lublinie i regionie. Moneta potwierdza, że ośrodek miejski w Lublinie ma dłuższą tradycję niż do tej pory sądzono. Badacze przypuszczają, że moneta mogła pozostać w obiegu do połowy XII wieku.

Badania archeologiczne prowadzone są w obszarze placu Łokietka, bliżej Bramy Krakowskiej. Są tu prężnie wykonywane trzy wykopy badawcze, które prawdopodobnie zostaną ukończone z dwutygodniowym przyspieszeniem. Zaoszczędzony czas będzie można przeznaczyć na przebadanie dodatkowego obszaru na pl. Łokietka.

Prace archeologiczne będą prowadzone niezależnie od realizacji robót budowlanych na deptaku, nie wpłyną na udostępnienie kolejnych obszarów deptaka dla mieszkańców. Wykonawca w tym tygodniu na odcinku od placu Litewskiego do ul. Wróblewskiego rozpocznie ustawianie elementów małej architektury, oświetlenia i nasadzenia drzew. Następnie ten obszar zostanie przekazany organom kontroli, odpowiedzialnym za odbiór inwestycji i przekazany do użytkowania. W tym tygodniu również rozpocznie się układanie brakujących elementów nawierzchni od ul. Bajkowskiego w kierunku Bramy Krakowskiej.

W załączeniu znajdą Państwo prezentację firmy Archee odpowiedzialną za badania i nadzór archeologiczny podczas prowadzonej rewitalizacji deptaka.
 

Pliki do pobrania