W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin ogólnopolskim liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych

Lublin ogólnopolskim liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych
11.10.201807:47

Miasto Lublin zajęło 3. miejsce w rankingu „Wspólnoty” wykorzystania dotacji unijnych przez samorządy w latach 2014–2017, w kategorii miasta wojewódzkie. Łączne wydatki inwestycje ze środków UE w tych latach w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Lublinie wyniosły 1758 zł (co stanowi ponad 37% wszystkich wydatków inwestycyjnych). Przed nami w rankingu uplasował się jedynie Olszyn i Rzeszów, a za nami znalazły się takie miasta jak Gdańsk, Łódź, Warszawa czy Katowice.

Ranking przedstawiający wykorzystanie środków unijnych przez samorządy obejmuje wydatki finansowane przez dotacje unijne w latach 2014–2017. Jest to więc okres od formalnego rozpoczęcia nowej perspektywy finansowej 2014–2020. Zebrane przez „Wspólnotę” dane odnoszą się do dotacji pozyskiwanych przez samorządy i widocznych w wydatkach budżetowych. Zdecydowana większość funduszy unijnych przeznaczana jest na inwestycje.

Lublin plasuje się na wysokim 3. miejscu w kategorii miast wojewódzkich z wynikiem 1758,57 sumy wydatków inwestycyjnych finansowanych ze środków UE w latach 2014-2017 (w zł per capita), co stanowi 37,848 sumy wydatków inwestycyjnych finansowanych ze środków UE jako procent wydatków inwestycyjnych ogółem w ww. latach. W zestawieniu znajduje się łącznie 18 miast wojewódzkich.

- Inwestycje zrealizowane w ostatnich 8 latach wprowadziły Lublin na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Odzyskaliśmy należną pozycję lidera Polski Wschodniej dołączając do I ligi polskich miast. Infrastruktura służąca inwestorom przełożyła się na tysiące nowych miejsc pracy, dzięki czemu dziś w Lublinie mamy historycznie najniższy poziom bezrobocia sięgający 5,7%. Nowoczesne obiekty były areną dużych imprez sportowych - w 2017 r. Mistrzostw Europy w piłce nożnej U 21 rozegranych na Arenie Lublin, czy w 2018 r. Mistrzostw Seniorów w Lekkiej Atletyce rozegranych na stadionie lekkoatletycznym. Jednocześnie realizowaliśmy inwestycje służące mieszkańcom w rozwijających się dzielnicach. - mówi Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Realizując przyjętą Strategię Rozwoju Miasta do 2020 r. w ciągu ostatnich 8 lat w mieście zainwestowano 3,5 mld zł, z czego 1,6 mld zł stanowiły środki europejskie. Planując konkretne projekty, które miasto finansowało ze środków europejskich, pod uwagę brane były realne potrzeby Lublina i jego mieszkańców. Były to: brak dobrych połączeń komunikacyjnych w zresztą kraju, potrzeba rozwoju sieci dróg wewnętrznych, ale też inwestycje infrastrukturalne, dzięki którym zmieniała się przestrzeń Lublina i powstawały obiekty kulturalne i sportowe służące całemu regionowi.

W latach 2014-2017 w Lublinie dokończona została realizacja dojazdów do obwodnicy miasta, w tym ul. Bohaterów Monte Cassino w pobliżu węzła Sławin i skrzyżowanie ul. Sikorskiego / ul. Ducha z estakadą, w bezpośrednim sąsiedztwie wjazdu do Lublina od strony Warszawy. Przygotowując się do budowy Dworca Metropolitalnego powstała ul. Lubelskiego Lipca ‘80 wraz z wiaduktem, która będzie obsługiwała przyszły dworzec, a także stadion miejski w trakcie przyszłorocznych Mistrzostw Świata U20 w piłce nożnej, tak jak przedłużenie ul. Muzycznej wraz z mostem na Bystrzycy.

Powstanie nowych miejsc pracy umożliwiło uzbrojenie terenów inwestycyjnych, na których dziś funkcjonują fabryki zarówno w specjalnej strefie ekonomicznej jak i na terenach aktywizacji gospodarczej. Lublin zainwestował także w nowoczesny tabor dla komunikacji miejskiej. Dzięki środkom europejskim i realizacji projektu na kwotę blisko 0,5 mld zł, zakupiono 100 nowoczesnych autobusów i 70 trolejbusów. Przebudowywane zostały skrzyżowania kluczowe dla transportu miejskiego wraz z infrastrukturą przystankową i systemem informacji pasażerskiej. Szczególnie ważnym dla mieszkańców była rewitalizacja części Śródmieścia, czyli placu Litewskiego i deptaka znajdujących się w samym sercu Lublina. Dziś to funkcjonalne przestrzenie służące mieszkańcom, które doskonale wpisują się w zabytkowy charakter tej części miasta, a jednocześnie są doskonałą sceną projektów kulturalnych.

W rankingu „Wspólnoty” przedstawiającym wykorzystanie środków unijnych przez samorządy na 1. miejscu znalazł się Olsztyn z wynikiem 3072,99 zł wydatków na mieszkańca (co stanowi ponad 58,99% wszystkich wydatków inwestycyjnych), na 2. miejscu uplasował się Rzeszów z wynikiem 2165,65 (co stanowi 40,45 % wszystkich wydatków inwestycyjnych miasta). Z kolei na pozostałych miejscach znalazł się Gdańsk (miejsce 5), Łódź (miejsce 7), Warszawa (10 miejsce), czy Katowice (11 miejsce), Wrocław (miejsce 13) lub Kraków (miejsce 17).

Pliki do pobrania

Inwestycje miejskie