W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto projektuje od nowa ul. Turystyczną i odcinek ul. Mełgiewskiej

Miasto projektuje od nowa ul. Turystyczną i odcinek ul. Mełgiewskiej
01.03.202409:24

Miasto szuka biura projektowego, które opracuje kompletną dokumentację na przebudowę ul. Turystycznej i odcinka ul. Mełgiewskiej. Zarząd Dróg i Mostów ogłosił przetarg na to zadanie.

– Przygotowujemy się do kolejnego ważnego zadania drogowego, jakim jest przebudowa ul. Turystycznej. Podobnie jak w przypadku rozbudowy ul. Zana, tę inwestycję również chcemy zrealizować przy wsparciu źródeł zewnętrznych. Planujemy aplikować o środki, składając wniosek na projekt unijny w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2021-2027. W pierwszej kolejności musimy mieć jednak gotową dokumentację projektową, która określi dokładny zakres inwestycji oraz koszt jej realizacji – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Ogłoszone zamówienie dotyczy opracowania kompletnej dokumentacji projektowej na przebudowę/rozbudowę ul. Turystycznej na odcinku od granicy miasta do ul. Mełgiewskiej i ul. Mełgiewskiej na odcinku od ul. Turystycznej do ul. Frezerów wraz z przebudową skrzyżowań ulic: Turystycznej-Mełgiewskiej-Grafa i Mełgiewskiej-Andersa oraz przebudową 3 obiektów mostowych: dwóch w ciągu ul. Mełgiewskiej (rejon skrzyżowania z ul. Andersa) oraz jednego w ul. Turystycznej (granica miasta).

Zakres inwestycji obejmuje także budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego, oświetlenia drogowego, sygnalizacji świetlnej, usunięcia kolizji oraz budowę i przebudowę chodników i dróg rowerowych. Powstaną też nowe zatoki autobusowe, pętla dla pojazdów komunikacji miejskiej, budynek socjalno-sanitarny dla kierowców autobusów i trolejbusów, bramownica z tablicą zmiennej treści VMS i monitoring wizyjny pętli autobusowej oraz w rejonie przejazdu kolejowego.

Ul. Turystyczna jest jedną z głównych arterii komunikacyjnych w Lublinie, stanowi część drogi wojewódzkiej nr 822 prowadzącej do węzła Lublin Tatary. Zaczyna się na skrzyżowaniu ul. Mełgiewskiej i ul. Grafa, prowadzi dalej do granicy miasta i Gminy Wólka. Ulica jest jednojezdniowa, ma długość około 3 km oraz posiada częściowo pasy rowerowe i jedno lub obustronne chodniki. Ul. Turystyczna biegnie częściowo wzdłuż Bystrzycy, natomiast w głównej mierze przebiega w sąsiedztwie terenów usługowo-handlowych oraz zabudowań jednorodzinnych.

Ul. Mełgiewska również jest jedną z kluczowych ulic w Lublinie. Zaczyna się na skrzyżowaniu al. Tysiąclecia i poprzez ul. Metalurgiczną prowadzi w kierunku Świdnika oraz Portu Lotniczego. Ulica jest dwujezdniowa z dwoma lub trzema pasami ruchu w każdą stronę. Od ul. Metalurgicznej do ul. Turystyczną jest to droga wojewódzka, a od ul. Turystycznej do al. Tysiąclecia powiatowa. Ulica przebiega w rejonie terenów usługowo-handlowych. Zakres prac obejmuje około 750m, tj. odcinek od ul. Andersa do ul. Frezerów.

Otwarcie ofert zaplanowano na 2 kwietnia. Biuro projektowe będzie miało 20 miesięcy na przygotowanie dokumentacji, od daty podpisania umowy.

Wykonanie inwestycji planowane jest po opracowaniu dokumentacji i uzyskaniu środków zewnętrznych dostępnych na projekty w ramach dostępności transportowej regionu w perspektywie finansowej 2021-2027.