W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto składa wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Miasto składa wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
23.08.202210:29

Miasto Lublin rozpoczęło starania o rządowe wsparcie dla przedłużenia ul. Węglarza wraz z budową przyległych ulic oraz przebudowy ul. Wallenroda. Wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zadania miejskie zakłada sfinansowanie inwestycji na poziomie 50%, w kwocie 30 mln zł.

– Dla wielu naszych zadań szukamy finansowania w postaci środków zewnętrznych, zarówno z funduszy europejskich, jak i krajowych. Tym razem wnioskujemy o rządowe wsparcie dla prac drogowych przy ulicach Węglarza i Wallenroda, o których rozmawialiśmy z mieszkańcami podczas spotkań w ramach „Planu dla Dzielnic”. Te dwie inwestycje są w pełni przygotowane do realizacji. Posiadamy dokumentację projektową i decyzje uprawniające do rozpoczęcia robót budowlanych – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Pozytywna decyzja o rządowym dofinansowaniu pozwoli na rozpoczęcie poszukiwań wyboru wykonawcy rozbudowy układu drogowego na Ponikwodzie. Przedłużenie ul. Węglarza obsłuży ruch drogowy w północno-wschodnim rejonie miasta (dzielnica Ponikwoda) i zapewni dostęp do miejskiego transportu publicznego. Nowa trasa wraz z istniejącym fragmentem ul. Węglarza połączy się z al. Spółdzielczości Pracy i dalej z obwodnicą Lublina oraz trasą S19 w kierunku Białegostoku. Z kolei prowadząc na wschód w kierunku ul. Trześniowskiej, wpłynie na poprawę dostępności stacji kolejowej PKP Lublin - Ponikwoda. Rozbudowa układu drogowego zabezpieczy potrzeby rozbudowującej się dzielnicy Ponikwoda, zapewniając komunikację do szkół (LO nr XX, SP nr 4), przychodni (NZOZ Ośrodek Rehabilitacji, NZOZ Magnoliowa) oraz cmentarza miejskiego.

W ramach inwestycji powstanie układ drogowy o łącznej długości ok 2,6 km. Przedłużona ul. Węglarza, od ul. Walecznych do ul. Trześniowskiej, obejmie dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i na części jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości odpowiednio 3,5 i 3 m. Projekt zakłada realizację zaplecza dla transportu publicznego, dwustronnych chodników i ścieżek rowerowych, sygnalizacji i oświetlenia drogowego, a także pozostałej infrastruktury drogowej, w tym kanalizacji i sieci. Nowa infrastruktura drogowa zapewni bezpieczeństwo i komfort pasażerom, kierowcom oraz pieszym. Inwestycja uwzględni potrzeby osób z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki zachowaniu wymogów dotyczących szerokości i pochyleń chodników, progów, wykonaniu płytek znacznikowych przy skrzyżowaniach i zatokach autobusowych oraz sygnalizacji świetlnej z przyciskami sensorowymi i informacją dźwiękową.

Drugim zadaniem zgłoszonym w ramach rządowego programu finansowania jest rozbudowa ul. Wallenroda wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Zana, która zakłada m.in. budowę miejsc postojowych wzdłuż ulicy, przebudowę chodników i zjazdów w obszarze skrzyżowań z ulicami Zana, Juranda, Wajdeloty, Grażyny, oświetlenia ulicznego i infrastruktury podziemnej.

Łączna kwota wnioskowanych środków w ramach rządowego dofinansowania wynosi 30 mln zł.