W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mieszkańcy DPS przy ul. Głowackiego powrócą do swojego Domu

Mieszkańcy DPS przy ul. Głowackiego powrócą do swojego Domu
29.01.202108:58

Od poniedziałku (1 lutego), po niemal półtora roku od pożaru, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty powrócą do swojego Domu. Harmonogram ponownego uruchomienia Domu przewiduje, że mieszkańcy będą kwaterowani etapami, co potrwa do 10 lutego. Łącznie przeprowadzka obejmie 68 osób, a docelowo w Domu zamieszka 98 podopiecznych. Ponadto, na przełomie marca i kwietnia zostanie uruchomiony w DPS nowy ośrodek tj. Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

– W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego przez ostatnie kilkanaście miesięcy prowadziliśmy bardzo intensywne prace przy odbudowie po pożarze w sierpniu 2019 roku oraz rozbudowie o nowe skrzydło. Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest już gotowe i czeka zarówno na mieszkańców, jak i uczestników zajęć dziennych. W nowej części znalazły się mieszkania oraz pracownie w ramach Dziennego Centrum Aktywności. Osoby dorosłe i starsze z niepełnosprawnością intelektualną znajdą tu nie tylko profesjonalną opiekę, ale co najważniejsze – dom i rodzinną atmosferę. Przede wszystkim jednak, do placówki przy ul. Głowackiego wreszcie wrócą osoby, które były zmuszone opuścić swój dom na kilkanaście miesięcy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wskutek pożaru 102 mieszkańców zostało okresowo umieszczonych w innych lubelskich domach, gdzie mieli zabezpieczoną zarówno opiekę specjalistyczną, jak i domowe warunki.

– Bezpieczny i sprawny powrót mieszkańców do ich odbudowanego domu jest dla nas obecnie priorytetem. Są to osoby starsze, przewlekle chore, z niepełnosprawnościami, a zatem najbardziej narażone na zakażenie Covid-19. Dlatego przy organizacji przeprowadzki musimy cały czas pamiętać, że działamy w stanie epidemii. Opracowaliśmy szczegółowy harmonogram w zakresie poszczególnych etapów uruchomienia placówki, uwzględniający wszelkie najdrobniejsze czynności takie jak przygotowanie pokoi mieszkalnych, gabinetów medycznych, sal rehabilitacyjnych, czy zabezpieczenia posiłków – wszystko z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Tym bardziej, że uruchomienie domu musieliśmy zsynchronizować z procesem szczepień naszych pensjonariuszy – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

W pierwszej kolejności do odbudowanego DPS przy ul. Głowackiego wróci 18 mieszkańców czasowo zakwaterowanych w DPS „Kalina” (1-2 lutego), a następnie 13 osób z DPS im. Św. Jana Pawła II. 15 pensjonariuszy przebywających w DPS dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie przy ul. Kosmonautów wróci do placówki 5 i 8 lutego, zaś 20 mieszkańców DPS „Betania” będzie kwaterowanych od 9 do 10 lutego.

– Wszyscy czekamy na tę chwilę, zarówno sami mieszkańcy jak i kadra, która tęskniła za swoimi podopiecznymi. Obecnie prowadzimy już ostatnie prace porządkowe, by powitać mieszkańców. Cieszymy się, że wrócimy nie tylko do miejsca bliskiego sercu, ale też do pięknie odremontowanych i nowocześnie wyposażonych wnętrz -– mówi Jarosław Zyśk, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty.

Odbudowa DPS po pożarze objęła gruntowną odbudowę dachu, wykonanie termomodernizacji budynku oraz wymianę niemal wszystkich instalacji i wyposażenia. Dom Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego to budynek o łącznej powierzchni zabudowy ponad 3,5 tys. m2, czterokondygnacyjny, z częściowym podpiwniczeniem. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo przede wszystkim pokrycie dachu wraz z jego konstrukcją, spłonęły instalacje, doszło też do zadymienia i zalania pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Ze względu na szeroki zakres robót, inwestycję podzielono na dwa etapy: odbudowę spalonej więźby i pokrycia dachu oraz wykonanie pozostałych prac wewnątrz i na zewnątrz budynku. Prace termomodernizacyjne polegały na usunięciu istniejącego docieplenia, wykonaniu nowej izolacji i tynku, całkowitej wymianie całej stolarki okiennej i drzwiowej. Dom zyskał elegancką elewację w dwóch odcieniach szarości, z elementami dekoracyjnymi o fakturze drewna. Przy domu zbudowano nową konstrukcję pochylni dla osób z niepełnosprawnościami, zamontowano balustrady ze stali nierdzewnej, zbudowano kanalizację deszczową, opaski z kostki brukowej. Wewnątrz na poszczególnych kondygnacjach rozebrano ścianki działowe, skuto tynki, zerwano posadzki, zdemontowano spalone instalacje, poszerzono otwory drzwiowe. Wymieniono instalacje elektryczne, teletechniczne, wentylacyjne oraz dostosowano drogi komunikacyjne.

Po remoncie mieszkańcy zamieszkają w 4 pokojach jednoosobowych, 41 pokojach dwuosobowych i 4 pokojach trzyosobowych. Do ich dyspozycji będzie także 5 pokoi dziennych wyposażonych w meble i niezbędny sprzęt AGD i RTV, 4 sale terapii wyposażone w urządzenia do prowadzenia rożnych form aktywności. Jedna z sal rehabilitacji wyposażona jest w profesjonalne urządzenia, w drugiej znajduje się sprzęt do kinezyterapii. Ponadto w budynku urządzono 2 gabinety doraźnej pomocy medycznej, 2 izolatki dla chorych zakaźnie oraz kaplicę. Łazienki i toalety dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmodernizowano kuchnię, wyposażając ją w nowoczesne urządzenia. Nowa lokalizacja Klubu Seniora pozwala na jego niezależne działanie. Cały budynek i jego otoczenie jest obecnie bez barier architektonicznych. W związku ze stanem epidemii wydzielono alternatywną strefę czerwoną, w której będą przebywały zakażone osoby nie wymagające hospitalizacji.

Koszt odbudowy budynku Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty to niemal 14 mln zł, z czego koszty związane z przygotowaniem zadania do realizacji to 1,3 mln zł (w tym zabezpieczenia pogorzeliska), odbudowa dachu 2,25 mln zł, remont budynku wraz z termomodernizacją 9,71 mln zł oraz koszty wyposażenia w kwocie prawie 709 tys. zł. Na zadanie Miasto otrzymało 1 mln zł dotacji od Wojewody Lubelskiego oraz 500 tys. zł z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jednocześnie w budynku Domu Pomocy Społecznej został urządzony nowy ośrodek dedykowany osobom z niepełnosprawnością intelektualną tj. Centrum  Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, którego start planowany jest na przełom marca i kwietnia. W  ramach centrum  będzie funkcjonowała część mieszkalna, całodobowa, na trzech kondygnacjach nowego budynku. Przeznaczona będzie ona dla 24 osób z niepełnosprawnością intelektualną, które borykają się z pogarszającym stanem zdrowia  i w ograniczonym stopniu mogą liczyć na wsparcie rodziny lub bliskich. Uzasadnieniem dla tego rozwiązania jest m.in. brak w naszym mieście specjalistycznych placówek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto w skład Centrum wejdzie również część dzienna, środowiskowa – zajmująca jedną kondygnację nowo wybudowanego budynku dla 26 osób, w szczególności tych które np. z uwagi na wiek wyszły już z systemu aktywizacji zawodowej (opuściły warsztaty terapii zajęciowej), jak również osób, które dotychczas nie korzystały z form rehabilitacji społecznej lub zawodowej. Część dzienna będzie obejmowała pracownie: kompetencji społecznych, technik różnych, kultury i sztuki, rehabilitacji-relaksacji, kulinarną. W ramach części dziennej oferowane będą zajęcia podtrzymujące dotychczas zdobyte umiejętności (np. treningi kulinarne, treningi dnia codziennego), a także poziom funkcjonowania poznawczego. Wartość projektu rozbudowy i wyposażenia Centrum wyniosła 7,86 mln zł.