W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowe plany zagospodarowania dla fragmentów Czechowa Północnego i Rudnika

Nowe plany zagospodarowania dla fragmentów Czechowa Północnego i Rudnika
04.03.202208:03

Rada Miasta Lublin uchwaliła nowe rozstrzygnięcia planistyczne dla rejonów ulic: Choiny, Trześniowskiej i Narcyzowej. Prace nad zmianami obowiązujących planów zagospodarowania zostały rozpoczęte w kontynuacji nowych kierunków rozwoju uchwalonych w Studium w 2019r. oraz z uwzględnieniem wniosków mieszkańców.

Prace planistyczne dotyczące Czechowa Północnego objęły obszar o powierzchni ok. 24 ha pomiędzy ulicami Choiny, Wojtasa i Związkową. Występująca tu zabudowa mieszkaniowa, mieszkaniowo-usługowa i usługowa pojawia się jedynie w strefie ok. 100 metrów od strony ulic Choiny i Związkowej. Obowiązujący od 2005 r. plan zagospodarowania przeznacza te tereny pod funkcje związane z aktywnością gospodarczą z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej, wykluczając możliwość lokalizacji obiektów produkcyjnych. Znajdują się tu również tereny wskazane pod funkcje usług publicznych – oświatowych, usług komercyjnych oraz elementy układu komunikacyjnego – drogi publiczne, ciągi pieszo-jezdne oraz chodniki.

Zmianę zapisów planu zapoczątkowały oprócz nowych kierunków ustalonych w Studium również wnioski właścicieli nieruchomości z rejonu ulicy Choiny, którzy zgłaszali potrzeby dopuszczenia na tym obszarze zabudowy jednorodzinnej, wielorodzinnej i usługowej. Po rozpoczęciu prac nad korektą planu zagospodarowania, wnioski indywidualne złożyły także osoby fizyczne, podmioty prawne, jak również instytucje upoważnione do opiniowania i uzgadniania planu.

Projekt planu był dwukrotnie wykładany do publicznego wglądu. Pierwsze wyłożenie odbyło się w czerwcu 2021 roku. Zaprezentowany projekt uwzględnił wyznaczony w planie obowiązującym i w części zrealizowany układ komunikacyjny. W nawiązaniu do istniejącego stanu zainwestowania wprowadzona została geometria pasów drogowych ulic: Paderewskiego i Choiny. Projekt nie zawierał wyznaczonej w planie obowiązującym drogi serwisowej wzdłuż wschodniej strony ulicy Choiny, ani planowanego włączenia drogi dojazdowej w ulicę Choiny na wysokości ulicy Leszetyckiego. Dodatkowo na wysokości ulicy Szwajcarskiej skorygowana została geometria planowanego włączenia ulicy lokalnej w ulicę Choiny. W pasach ulic istniejących i projektowanych uwzględnił lokalizację szpalerów drzew.

Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, usługowa, a także mieszkaniowa mieszana, czyli jedno- i wielorodzinna oraz zabudowa usługowa będzie możliwa do realizacji pomiędzy ulicą Choiny a planowaną ulicą lokalną (1KDL). Określona zapisami planu maksymalna wysokość zabudowy w tym obszarze wynosi 16 m.

Wyższa zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i usługowa do 25 metrów jest dopuszczona pomiędzy planowaną drogą lokalną (1KDL), a wschodnią granicą planu oraz drogami dojazdowymi 2KDD, 3KDD. W budynkach wzdłuż ulicy lokalnej powinny znaleźć się usługi w parterze, dostępne z poziomu terenu. Od strony wschodniej, czyli od terenów aktywności gospodarczej zlokalizowanych poza granicą planu, nakazana jest realizacja zieleni towarzyszącej w ramach terenów mieszkaniowych i usługowych. Zieleń w formie izolacyjnej wskazana została od ulicy Wojtasa w ramach terenów, gdzie może być realizowana zabudowa mieszkaniowa.

Tereny pomiędzy ulicą Związkową, Chodźki, planowaną ulicą lokalną (1KDL) oraz drogami dojazdowymi (3KDD i 4KDD) przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, usługową oraz mieszkaniową mieszaną oraz usługową. Dopuszczona tu maksymalna wysokość zabudowy sięga od 16 do 35 metrów wraz z dominantą o tej wysokości. W ramach terenów pomiędzy strefami, gdzie może być lokalizowana zabudowa kubaturowa, przewidziane są pasma zieleni towarzyszącej, a od strony ulicy Związkowej, Choiny oraz drogi 1KDL usługi w parterach budynków, dostępne z poziomu terenu.

Po pierwszym wyłożeniu projektu planu do wglądu publicznego, w wyniku uwzględnienia uwag zgłoszonych przez mieszkańców, zapisy propozycji planu zostały ponownie skorygowane. Po zakończeniu etapu opinii i uzgodnień, zmieniony projekt planu został wyłożony do wglądu publicznego po raz drugi. Zawierał m.in. ujednolicone zapisy dla terenów w rejonie skrzyżowania ulicy Choiny i Wojtasa, dopuszczając realizację zabudowy mieszanej jedno i wielorodzinnej (do sześciu lokali) oraz funkcje usługowe. W terenach zabudowy mieszanej i usługowej dopuszczona została możliwość lokalizacji szpitali jednodniowych. Dodatkowo zwiększył się katalog usług w terenach mieszkaniowo-usługowych. Umożliwione zostało zbliżenie zabudowy usługowej do ulic Związkowej, Choiny i Wojtasa. Korekta objęła także strefy zieleni izolacyjnej i towarzyszącej oraz szpalerów drzew w szczególności w sąsiedztwie ulic Związkowej, Choiny i Wojtasa. W efekcie rozpatrzenia złożonych uwag, projekt planu został skierowany do uchwalenia.

Z kolei uchwała rozpoczynająca prace planistyczne dla części dzielnicy Rudnik, to również pokłosie analizy wniosków o zmianę planów zagospodarowania dla tej części miasta, złożonych od stycznia 2019 do lutego 2020 r. Wówczas w wyniku analizy wyłonione zostało 5 obszarów, dla rejonów ul. Trześniowskiej, Kosynierów, Bluszczowej i Daliowej oraz Narcyzowej i ROD „Bluszczowa”, których zapisy planistyczne wymagają zmiany, uszczegółowienia bądź aktualizacji.

W przypadku ul. Trześniowskiej, gdzie występuje zabudowa jednorodzinna, wniosek właścicieli nieruchomości dotyczył korekty linii zabudowy w kierunku północno-wschodnim, która umożliwi realizację planów inwestycyjnych i rozbudowę domu. W ramach prac projektowych w planie zagospodarowania wydzielone zostały dwa obszary: teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, w obrębie którego zlokalizowane są obiekty kubaturowe a maksymalna wysokość zabudowy wynosi 12 metrów oraz teren zieleni publicznej wchodzący w skład Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych, gdzie nie może być realizowana zabudowa. Projekt zmiany planu sankcjonował w przeważającej mierze zasadnicze ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a wprowadzone korekty nie naruszały interesu osób trzecich i nie wpływały negatywnie na zagospodarowanie i użytkowanie terenów sąsiednich. Propozycje zmian w planie zagospodarowania zostały przyjęte bez żadnych uwag.

Rejon ul. Narcyzowej objęty zmianą planu zagospodarowania to teren o powierzchni ok. 10 ha. Dotychczasowe zapisy planu wyznaczały tu drogę główna ruchu przyspieszonego oraz osiedle zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Od strony wschodniej pasmo wzdłuż ulicy Orzechowej zlokalizowane jest w obrębie strefy Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych i objęte zostało ochroną planistyczną przed zainwestowaniem.

Zmiana planu została zainicjowana na wniosek właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w granicach opracowania, zainteresowanych możliwością realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na terenach zarezerwowanych pod drogę główną ruchu przyspieszonego. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie z uwagi na zmianę planów inwestycyjnych miasta i rezygnację z realizacji drogi wyznaczonej w planie.

Projekt zmiany planu wyznaczył tereny zabudowy: mieszkaniowej jednorodzinnej do 12 metrów oraz mieszkaniowej i usługowej również do 12 metrów. W części terenów położonych w strefie Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych występuje obszar zieleni izolacyjnej. Teren zieleni urządzonej znajduje się w centralnej części obszaru opracowania i będzie pełnił funkcję kameralnego parku lub skweru dla mieszkańców. Dla przedstawionych propozycji wpłynęła jedna uwaga. Została rozpatrzona negatywnie, ponieważ postulowane zawężenie pasa drogowego drogi oznaczonej symbolem 1KDD pogorszyłoby obsługę komunikacyjną i techniczną przyległych terenów zabudowy mieszkaniowej oraz ograniczyłoby lokalizację elementów zagospodarowania drogi w tym szpaleru drzew.