W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Nowe życie Baszty Gotyckiej
20.05.202109:25

Zabytkowa Baszta Gotycka na Starym Mieście, zwana również Półokrągłą już wkrótce otrzyma nowe życie. Miasto ogłosiło przetarg na rekonstrukcję baszty i fragmentu murów obronnych, prace konserwatorskie, remont pokrycia dachowego a także przeprowadzenie badań archeologicznych i podświetlenie baszty. Odnowiony obiekt ma być gotowy do końca października.

– Kluczowym elementem transgranicznego projektu „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z Łuckiem jest renowacja Baszty Gotyckiej. Projekt pozwoli gruntownie poprawić stan techniczny tego zabytku oraz dostosować jego infrastrukturę do realizacji działań turystyczno-edukacyjnych. Kolejnym etapem jest stworzenie z brązu makiety urbanistycznej Starego Miasta i Śródmieścia. Nasze Miasto jest przykładem samorządu, dla którego promocja historycznego i kulturalnego dziedzictwa oraz współpraca międzynarodowa stanowią ważne elementy wykorzystywane w realizacji działań strategicznych Miasta – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Budynek gotyckiej baszty wchodzącej w skład fortyfikacji obronnych, usytuowany na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej, zbudowany jest z palonej cegły ceramicznej oraz opoki. W ramach prac budowlanych planuje się remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie nowej posadzki we wnętrzu, konserwację konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki. Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony będzie na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów. Prace te mają na celu odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty, konserwację i rekonstrukcję detali kamiennych, otynkowanie gzymsu, a także uzupełnienie ubytków cegieł i spoinowania. Wszystkie prace związane z elementami historycznymi wykonane zostaną w oparciu o technologie zalecane w programie prac konserwatorskich. Zabytkowy obiekt po renowacji otrzyma także nową iluminację w formie 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce.

Najstarszą informacją na temat samej baszty jest zawarta w księgach miejskich wzmianka z roku 1576 o jej naprawie, co wiązać należy z wielkim pożarem miasta roku 1575. Baszta przez wieki była wielokrotnie przebudowywana, zmiany te wynikały ze zmiany funkcji obiektu z obronnej na reprezentacyjną. W XVIII wieku ponownie zmienił się sposób użytkowania i baszta stała się niewielką manufakturą, w której wytwarzano świece. Obecna forma architektoniczna Baszty Gotyckiej jest wynikiem prac remontowych z 1994 roku. Budowla ma w przybliżeniu kształt połowy elipsy ściętej od strony północnej, o wysokości 12,5 m do okapu dachu, zaś 21 m do zwieńczenia wieży. Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 35 m2, użytkowa jest o wiele mniejsza i wynosi 12,3 m2. W murach od strony południowej i zachodniej znajduje się 9 historycznych otworów strzelniczych. Baszta Gotycka od 1957 roku wpisana jest do Rejestru Zabytków Województwa Lubelskiego.

W ramach transgranicznego projektu powstanie także makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku. Makieta w skali 1:500 będzie wykonana z brązu na cokole kamiennym i zostanie ulokowana na placu Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną. Makieta ma być stałym elementem przestrzeni i kolejną atrakcją turystyczną Lublina. Zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz będzie zawierała opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille'a.

Remont i przebudowa Baszty Gotyckiej ul. Jezuickiej oraz wykonanie makiety dawnego Lublina są elementami projektu „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Wartość całkowita projektu dla Gminy Lublin to blisko 2,3 mln zł, z czego dofinansowanie z UE stanowi ponad 2 mln zł, czyli 90% wartości projektu.