W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Park Ludowy przejdzie rewitalizację

Park Ludowy przejdzie rewitalizację
20.03.201909:50

Rusza rewitalizacja Parku Ludowego. Projekt zakłada utworzenie zagłębia aktywnego wypoczynku, dającego szerokie możliwości rekreacji dla różnych grup wiekowych. Rewitalizacja obejmie kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstanie ogrodów i ścieżek dydaktycznych, placów zabaw, siłowni i tras spacerowych, również dla biegaczy oraz rowerzystów. Miasto właśnie przekazało teren pod budowę wyłonionej w ramach przetargu firmie Budimex. Planowany termin zakończenia rewitalizacji to 30 września 2020 roku.

Park w nowym kształcie wpisze się w proces porządkowania przestrzeni tej części miasta, rozpoczęty modernizacją ul. Krochmalnej i kontynuowany budową Areny Lublin, basenu olimpijskiego z Aquaparkiem i przebudowanym stadionem lekkoatletycznym. Rewitalizacja Parku Ludowego jest elementem procesu zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy.

- Po rewitalizacji Ogrodu Saskiego, Placu Litewskiego oraz Parku przy ul. Zawilcowej rozpoczynamy prace nad odnową kolejnego dużego kompleksu zieleni w mieście. Jest to inwestycja od wielu lat wyczekiwana przez mieszkańców miasta. Już w przyszłym roku, ponad 23-hektarowy Park Ludowy zyska nowe funkcje, umożliwiające komfortowe spędzanie wolnego czasu i rekreację w centrum miasta. Cieszę się, że czwarta próba wyłonienia wykonawcy zakończyła się sukcesem, dzięki czemu dziś symbolicznie przekazujemy mu teren i czekamy na zakończenie prac do września przyszłego roku - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Całkowity koszt prac kompleksowej rewitalizacji Parku Ludowego to ponad 34 mln zł, z czego 15 mln zł to środki europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt rewitalizacji Parku Ludowego powstał na podstawie koncepcji społecznej i we współpracy z jej autorami. Jeszcze na etapie prac projektowych wstępna wizja została zaprezentowana mieszkańcom i przekazana do konsultacji. Rewitalizacja obejmie kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstaną dydaktyczne ogrody: roślin wodnych i wodny oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze. Strefa wypoczynku obejmie m.in. place zabaw, place do ćwiczeń i siłownie. Stworzona zostanie przestrzeń publiczna do spacerów, jazdy na rowerze i aktywnego spędzania czasu. Planowana jest przystań kajakowa i nowa kładka łącząca park z bulwarem po drugiej stronie rzeki, jako dwupoziomowe asymetryczne wejście z funkcją tarasu widokowego dla pieszych i  rowerzystów. Projekt przewiduje utworzenie wybiegów dla psów.

Projekt zakłada 11 wejść do parku: 5 od al. Piłsudskiego, 2 od rzeki Bystrzycy, 2 od ul. Stadionowej i po jednym od strony terenu Targów Lublin oraz od ul. Lubelskiego Lipca'80.

Alejki asfaltowe zaspokoją potrzeby różnych grup użytkowników, także osób poruszających się na wózkach, rowerzystów czy rolkarzy. Wokół parku została zaprojektowana trasa o długości 2 km jako przestrzeń dedykowana osobom chcącym aktywnie użytkować park.

Kładka pieszo-rowerowa jest obiektem o charakterze użytkowo-rekreacyjnym. Składa się z dwóch elementów: pomostu dolnego przeprowadzającego ciąg pieszy oraz pomostu (łuku) górnego tworzącego całościowo element rekreacyjno-widokowy. Nawierzchnia zostanie wykonana z drewna.

Edukacja w Parku Ludowym

Ogród wodny: w miejscu istniejącego amfiteatru przewidziano dydaktyczny ogród wodny w formie amfiteatru z trybunami i niecką, wraz z towarzyszącymi pomieszczeniami technicznymi i infrastrukturą. W skarpie, pod fragmentem widowni, zlokalizowano zespół pomieszczeń technicznych z urządzeniami przeznaczonymi do obsługi niecki. Ogród będzie zaopatrzony w system uzdatniania wody pracujący w obiegu zamkniętym. Atrakcje wodne składają się z jedenastu obrazów wodnych działających niezależnie, wytwarzanych przez dysze wodne wbudowane w niecce ogrodu.

Dydaktyczny ogród roślin wodnych: obsadzony zostanie krajowymi roślinami wodnymi (w tym gatunkami chronionymi w Polsce), a elementy przyrodniczej informacji wizualnej pozwolą na zapoznanie się z roślinami wodnymi i przywodnymi rosnącymi na całym odcinku rzeki Bystrzycy. Otaczająca ogród zieleń uzupełniona zostanie o elementy małej architektury i uczyni z ogrodu wodnego również miejsce dla osób poszukujących wyciszenia.

Dydaktyczna ścieżka procesów przemijania: zlokalizowana w okolicy dydaktycznego ogrodu wodnego, składająca się z elementów roślin stanowiących eksponaty w różnym stadium życia (młode sadzonki drzew, drzewa powalone, pnie, głazy itp.) oraz elementów skalnych. Element tej ścieżki stanowić będą tzw. obiekty przyrodnicze - wyeksponowane pnie drzew o wysokiej wartości siedliskowej dla owadów, ptaków i nietoperzy.

Ścieżki dydaktyczne:

  • Trawiasta - o powierzchni ok. 6 tys. m2, z nasadzeniami wielu gatunków i odmian traw tolerujących i lubiących tereny podmokłe i okresowo zalewane. Elementem towarzyszącym ścieżce są zamontowane edukacyjne tablice interaktywne z opisem roślinności znajdującej się na terenie parku;
  • Akustyczna - została zaprojektowana dla zwiększenia doznań sensorycznych, integracji osób znajdujących się w parku, w tym z niepełnosprawnościami. Na ścieżce znajduje się 11 przystanków z jednym lub kilkoma dostrojonymi instrumentami muzycznymi;
  • Filozoficzna - jest elementem towarzyszącym alejkom i składa się ze specjalnie zaprojektowanych mebli granitowych, na których umieszczone zostały słowa kojarzone ze starożytnymi myślicielami i filozofami. Meble pełnią funkcję siedzisk, stanowią także element umożliwiający jazdę na rolkach i deskorolkach;

Rekreacja w każdym wieku

Strefę aktywnego wypoczynku tworzą dwa place zabaw i siłownie zewnętrzne, w tym plac do ćwiczeń fitness oraz plac do ćwiczeń street workout.

Teren I placu zabaw wyznaczono w pobliżu wejścia do parku od strony al. Piłsudskiego, na planie nieregularnym, obłym, współgra z projektowanymi ciągami pieszymi oraz istniejącą roślinnością. Poprzez zróżnicowanie nawierzchni wyznaczono w przestrzeni trzy strefy -w części wschodniej placu, na nawierzchni piaskowej otoczonej drewnianą palisadą zaprojektowano przestrzeń dla dzieci najmłodszych w wieku 1-4 lat. Na takiej samej nawierzchni, w części zachodniej, wyznaczono przestrzeń dla dzieci starszych w wieku 3-7 lat. W obu strefach zaprojektowano dostosowane do wieku użytkowników urządzenia zabawowe takie jak domki, huśtawki czy urządzenia kołyszące. Przestrzenie te rozdzielono pasem dwukolorowej nawierzchni syntetycznej wyznaczającym zaprojektowaną, również z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami, strefę gier i zabaw sensorycznych. Do dyspozycji dzieci będą też: liczydło, gra memory, piaskownica,oraz huśtawka typu bocianie gniazdo.

Teren II placu zabaw wyznaczono w północno-zachodniej części parku, pomiędzy al. Piłsudskiego, a główną aleją parku, na planie nieregularnym pomiędzy istniejącymi drzewami. Plac zabaw przeznaczony jest dla dzieci starszych - od 7 roku życia. Na wyposażenie placu składają się: konstrukcja do wspinania z drewnianych belek, tor sprawnościowy, dyski do balansowania i skakania, huśtawki i trampoliny. Pomiędzy drzewami zaprojektowano platformy, połączone mostkami linowymi, tworzące swego rodzaju labirynt. Platformy rozbudowane będą o dodatkowe atrakcje, takie jak linki, czy podesty do wspinania oraz zjeżdżalnie. Za pomocą nawierzchni żwirowej wyznaczono ścieżki łączące plac zabaw z projektowaną alejką parkową.

Strefa siłowni plenerowych to siłownie zewnętrzne podzielone na trzy strefy przeznaczone dla różnych grup uczestników tj. siłownia, plac do ćwiczeń street-workout oraz plac do ćwiczeń fitness. Urządzenia dobrano w taki sposób, aby bezpiecznie mogła korzystać z nich także młodzież od 14 roku życia, osoby starsze czy z niepełnosprawnościami.

Przestrzeń do gry w boule znajdzie się w strefie wypoczynku, niedaleko ścieżki trawiastej. Przestrzeń do gry w boule jest wydzieloną nawierzchnią żwirową o równej powierzchni o wymiarach 15x4 metry. Projekt przewiduje umieszczenie trzech wydzielonych przestrzeni.

Zespół linariów to różnego rodzaju konstrukcje linowe przeznaczone do wspinaczki, zaprojektowane dla uatrakcyjnienia przestrzeni z myślą o dzieciach i młodzieży. Strefa składa się z sześciu zróżnicowanych wizualnie oraz pod względem poziomu trudności zestawów urządzeń liniowych.

Naturalne ścieżki rowerowe

  • dla dzieci - ścieżka zwiera trzy zakręty po 2-3 przeszkody typu mulda na każdej prostej. Projektowana długość toru to 50 metrów;
  • ścieżka dla średnio zaawansowanych - tor o długości 200 metrów, zawiera do 9 zakrętów oraz 30 przeszkód typu mulda w zróżnicowanej wysokości (od 40-60 cm wysokości) i nagromadzeniu na każdej prostej
  • ścieżka dla zaawansowanych - tor zawiera 4 zakręty, 40 przeszkód typu mulda (40-60 cm wysokości) oraz dwie przeszkody typu jump box (80-120cm). Projektowana długość toru to ok 200 metrów.

Ptaki i zwierzęta

Wyjątkowe wyposażenie w Parku Ludowym pojawi się także dla ptaków i owadów. W Parku zamontowanych zostanie blisko 100 budek lęgowych dla rożnych gatunków ptaków, w tym m.in. sikor, wróbli, szpaków, pełzaczy, muchołówek, pleszek czy kawek. Na terenie zostanie zamontowanych 30 budek dedykowanych nietoperzom oraz 30 budek dla owadów, czyli parkowych "uli" dla dzikich pszczół.

W Parku pojawią się także wybiegi dla psów, które wyposażone będą w kosze na psie nieczystości ale także tzw. psie toalety. W całym projektowanym parku nie przewiduje się ogrodzeń, wyjątek stanowią wybiegi. Płot ma pełnić funkcję wspomagającą dla żywopłotu, dopóki nie osiągnie on wymaganych rozmiarów.

Dodatkowo, przy placach wejściowych parku znajdą się 3 biblioteki parkowe, które będą mieć formę miejskich regałów książkowych. W parku znajdą się także pomieszczenia sanitarne, w tym toalety.

Poniżej wizualizacje w dużej rozdzielczości do pobrania.

Pliki do pobrania