W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Park Zawilcowa – nowe tereny zielone w Lublinie

Park Zawilcowa – nowe tereny zielone w Lublinie
24.05.201709:25

Po Ogrodzie Saskim, Parku Ludowym i zielonych skwerach miasto przystępuje do prac przy Parku Zawilcowa. W maju ruszają prace na 14 ha w dolinie rzeki Bystrzycy po dawnym składowisku odpadów w północno-wschodniej części miasta. Nowy park będzie gotowy jesienią 2018 r.

Teren wymaga kompleksowego uporządkowania zieleni, w nowej aranżacji pojawi się ponad 2,5 tys. drzew oraz kilkanaście tysięcy krzewów i kilkadziesiąt tysięcy bylin. W nawiązaniu do nazwy parku oraz w celu odtworzenia naturalnego środowiska, na dwóch obszarach zaprojektowano gaje z zawilcami.

- To bardzo ważne by zrewitalizować ten zdegradowany teren i oddać go mieszkańcom dzielnicy Kalinowszczyzna w zupełnie nowej odsłonie. Stworzenie przyjaznego, zielonego miasta jest dla mnie priorytetem, dlatego kompleksowo patrzymy na zagospodarowanie doliny rzeki Bystrzycy, by w całym jej 22-km odcinku zwrócić rzekę miastu i skierować miasto na rzekę. Park Zawilcowa stanowi jeden z elementów tego ogromnego programu - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W Parku powstanie Ogród sensoryczny, który ma pełnić funkcje edukacyjne dla najmłodszych mieszkańców miasta. Przestrzeń będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ogrodzie powstaną podwyższone rabaty o intensywnym zapachu i zróżnicowanych kolorach i  strukturze tj. berberysy i zioła, jaśminowce, bzy lilaki oraz szumiące trawy i rośliny o różnych kształtach liści i igieł. Obramowanie rabat wypełnią kamienie o różnej frakcji, w tym występujące na Wyżynie Lubelskiej wapienie. Rabaty dzielić będą ogród na strefę kontrastów ze ścieżką sensoryczną i strefę przyrodniczą.

W ramach projektu planowana jest budowa ciągów pieszo-rowerowych oraz instalacja elementów małej architektury a także hotele dla owadów, budki lęgowe i karmniki. W parku pojawi się zegar słoneczny a także w głębi parku skwer rekreacyjny z widokiem na dolinę Bystrzycy.

Koszt prac, wynikający z umowy z wykonawcą, to ponad 6,3 mln zł. Realizacja Parku Zawilcowa współfinansowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.