W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 10

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 10
25.08.201614:30

To są historyczne chwile dla Lublina i dla wiedzy o przeszłości naszego miasta. W czasie przebudowy Placu Litewskiego archeolodzy przebadali dawny trakt, który prowadził w kierunku Warszawy i do osady Wieniawa. Odkryto także ślady budynku z późnego średniowiecza. To wielkie odkrycia.

Dzięki temu poznaliśmy sposób budowy dawnej głównej drogi prowadzącej do Lublina. Jej najstarsza, odkryta obecnie warstwa była ułożona z kamieni o różnych kształtach. W razie potrzeby naprawiano ją umieszczając między kamieniami kawałki drewna lub fragmenty zwierzęcych kości. Takiej drogi używano prawdopodobnie w XVI wieku. Potem na kamiennym trakcie zaczęto układać drewniane belki. Podróż po takiej nawierzchni mogła być mało komfortowa, więc by ograniczyć drgania między belkami układano mniejsze kawałki drewna, patyki i faszynę. W kolejnych latach, gdy droga niszczała nie naprawiano jej lecz układano kolejne warstwy belek.

Tuż obok odkrytych warstw dawnego traktu archeolodzy natrafili na ślady budynku, który stał w tym miejscu jeszcze zanim powstała droga. Dziś to sąsiedztwo hotelu Europa, vis a vis dawnego "Pedetu". Ślady zabudowania odkryto na głębokości około trzech metrów poniżej obecnego poziomu gruntu. Budynek, którego przeznaczenia nie znamy stał tam w późnym średniowieczu, czyli w XV wieku.

W późniejszych latach w tym miejscu przebiegał też ówczesny lubelski wodociąg, który budowano w XVI wieku. W odkrytej pozostałości kanału wodociągowego odkryto mnóstwo przedmiotów, które ówcześni mieszkańcy Lublina i okolic pod miastem wyrzucali. Z wielu odłamków udało się ułożyć ozdobny zielony kafel z wizerunkiem mężczyzny z koroną na głowie.

Teren badań i znaleziska oglądał Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin

Chciałbym, by tak cenne odkrycia stały się jedną z atrakcji turystycznych Lublina, dlatego zostaną wyeksponowane w ramach tzw. okna czasu - powiedział dziś wizytując przebudowę Prezydent Krzysztof Żuk.

Prezydent zapoznał się też z przebiegiem innych prac na Placu Litewskim. Obserwował m.in. układanie nawierzchni alejek pieszych z kostki granitowej, oraz układanie nawierzchni centralnej części Placu z granitowych płyt.

Poprzedni 9. odcinek dziennika przebudowy znajduje się tutaj.