Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 12. Próba nowej fontanny

18.11.201614:19

Strumienie strzelające w górę, woda tańcząca w różne strony i w różnych kolorach i wodny ekran - wszystko działa bez zarzutu. To rezultaty pierwszych testów urządzeń zainstalowanych w głównym zbiorniku nowej fontanny na Placu Litewskim.

Urządzenia multimedialne i sterowane komputerowo wodotryski są testowane od wtorku. W czwartek nastąpiła kolejna faza testów. Fontanna na Placu Litewskim w Lublinie jest wyposażona w najnowocześniejsze obecnie urządzenia multimedialno - wodne. W Polsce nie ma obecnie fontanny tak wyposażonej.

Po zakończeniu przebudowy Placu Litewskiego woda będzie wypuszczana z fontanny pod różnym ciśnieniem i na różną wysokość. Ruchome dysze będą podświetlać strumienie formując je w przeróżne kształty.

Budowa głównego zbiornika i instalacja urządzeń była najbardziej skomplikowanym przedsięwzięciem w czasie przebudowy Placu Litewskiego. Na samym początku prac w kwietniu tego roku, tuż po rozbiórce starej fontanny rozpoczęło sie kopanie głębokiego na pięć metrów wykopu pod zbiornik. Jednak prace były także wstrzymywane na niektórych odcinkach ze względu na odkrycia archeologiczne, w tym resztki fundamentów prawosławnego soboru, który stał w tej części Placu Litewskiego od lat 70 XIX wieku do początku lat 20 XX wieku oraz szczątki ludzkie chowane tu od XVII do XVIII wieku na cmentarzu przy istniejącycm wówczas kościele i klasztorze Bonifratrów.

Zgłoś problem

X

Zauważyłeś niepoprawne działanie strony lub nieaktualne dane? Zgłoś to korzystając z poniższego formularza.

(wpisz wynik słownie)