W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 12. Próba nowej fontanny

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 12. Próba nowej fontanny
18.11.201614:19

Strumienie strzelające w górę, woda tańcząca w różne strony i w różnych kolorach i wodny ekran - wszystko działa bez zarzutu. To rezultaty pierwszych testów urządzeń zainstalowanych w głównym zbiorniku nowej fontanny na Placu Litewskim.

Urządzenia multimedialne i sterowane komputerowo wodotryski są testowane od wtorku. W czwartek nastąpiła kolejna faza testów. Fontanna na Placu Litewskim w Lublinie jest wyposażona w najnowocześniejsze obecnie urządzenia multimedialno - wodne. W Polsce nie ma obecnie fontanny tak wyposażonej.

Po zakończeniu przebudowy Placu Litewskiego woda będzie wypuszczana z fontanny pod różnym ciśnieniem i na różną wysokość. Ruchome dysze będą podświetlać strumienie formując je w przeróżne kształty.

Budowa głównego zbiornika i instalacja urządzeń była najbardziej skomplikowanym przedsięwzięciem w czasie przebudowy Placu Litewskiego. Na samym początku prac w kwietniu tego roku, tuż po rozbiórce starej fontanny rozpoczęło sie kopanie głębokiego na pięć metrów wykopu pod zbiornik. Jednak prace były także wstrzymywane na niektórych odcinkach ze względu na odkrycia archeologiczne, w tym resztki fundamentów prawosławnego soboru, który stał w tej części Placu Litewskiego od lat 70 XIX wieku do początku lat 20 XX wieku oraz szczątki ludzkie chowane tu od XVII do XVIII wieku na cmentarzu przy istniejącycm wówczas kościele i klasztorze Bonifratrów.