W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 3

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 3
09.05.201615:00

Zaskakujące i niespodziewane odkrycie na Placu Litewskim. W czasie prac przy przebudowie Placu odkryto tunel zbudowany prawdopodobnie przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Okazuje się, że przez ponad 70 lat mieszkańcy Lublina codziennie przechodzili nad podziemnym tunelem, w którym spoczywała amunicja, w tym granaty moździerzowe. Tunel, który właśnie odkopano zbudowali prawdopodobnie Niemcy w czasie II wojny światowej.

Tunel odkryty na Placu Litewskim

Podziemny tunel znajduje się w sąsiedztwie postoju taksówek, w pobliżu Hotelu Europa.

Tunel odkryty na Placu Litewskim

Trudno odpowiedzieć na pytanie po co tunel zbudowano. Być może miało to związek z niemieckimi przygotowaniami do obrony Lublina w lipcu 1944 roku. Niedaleko, niemal po drugiej stronie ulicy w nieistniejącym już budynku hotelu Victoria istniał niemiecki skład amunicji, który zniszczono w czasie walk wraz z budynkiem. Może tunel na Placu Litewskim wraz z pobliskim składem amunicji pełniły ważną rolę w niemieckim systemie obronnym.

Tunel odkryty na Placu Litewskim

Po zakończeniu prac przy przebudowie Placu Litewskiego tunel nie będzie widoczny. Zostanie zabezpieczony i zasypany. Amunicja, jaka od czasów II wojny światowej spoczywała pod Placem Litewskim została zabezpieczona i wywieziona przez patrol saperski.

Odkrycie tunelu nie zmieniło harmonogramu prac, zgodnie z którym od dziś powiększono plac przebudowy ogradzając część „ceremonialną” Placu Litewskiego, na której stoją pomniki Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja. Niebawem rozpocznie się usuwanie nawierzchni w sąsiedztwie pomników.

"ceremonialna" część Placu Litewskiego z pomnikami

Zgodnie z harmonogramem prac kolejna zmiana, którą zauważą mieszkańcy Lublina nastąpi za tydzień 16 maja, gdy Krakowskie Przedmieście zostanie wyłączone z ruchu, a ogrodzenie otaczające plac przebudowy zostanie przesunięte do chodnika przy budynku Poczty Polskiej.

Ogrodzony Plac Litewski