W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 7

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 7
02.08.201614:12

Powoli do końca dobiegają prace przy budowie nowej fontanny w centralnej części Placu Litewskiego. Jednocześnie naprzód idą roboty w ciągu Krakowskiego Przedmieścia w sąsiedztwie hotelu Europa.

Budowa nowej fontanny z wolna się kończy. Zasadnicza część jej betonowej konstrukcji jest ukończona. Widać też już zainstalowane wodotryski w jej południowej części. Do końca sierpnia z fontanny powinien zniknąć sprzęt budowlany.

Duży front robót rozciąga się wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Zgodnie z projektem znajdzie się tu ciąg linearnych fontann zwieńczonych spiralną fontanną umieszczoną na placu, jaki powstanie przed hotelem Europa. Trwa układanie instalacji pod linearne wodotryski, a prace przy budowie fontanny spiralnej są bardzo zaawansowane.

W jej sąsiedztwie, w wykopie niedaleko budynku hotelu Europa dokonano kolejnego ciekawego odkrycia z przeszłości tej części Lublina. Na głębokości około dwóch metrów poniżej obecnego poziomu gruntu odnaleziono resztki drewnianych bali, które niegdyś stanowiły nawierzchnię traktu, jaki tędy prowadził z ówczesnego Lublina na Wieniawę.

W innych częściach placu przebudowy, przy budynkach hotelu Europa i zabytkowych pałaców należących do UMCS rozpoczęły się już prace przy budowie ciągów pieszych, które tu powstaną. Warto zwrócić uwagę ile przestrzeni zyska Plac bez samochodów parkujących wzdłuż dawnej ulicy Plac Litewski.

W plac przebudowy nie został jeszcze włączony plac im. ojca Mieczysława Krąpca. Prawdopodobnie nastąpi to w ciągu tego miesiąca.