W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek zero

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek zero
20.04.201614:10

Wkrótce zaczniemy regularnie relacjonować przebieg prac przy renowacji Placu Litewskiego. Zanim opublikujemy pierwszy odcinek "Dziennika budowy" z relacją z Placu przypominamy kilka bardzo ważnych szczegółów na temat przyszłego wyglądu Placu.

Nawierzchnia

Chodniki i nawierzchnie otwartych przestrzeni Placu wykonane zostaną z płyt granitowych, szarych oraz żółto - beżowych. To nie wszystko. Część Placu będzie wyłożona dużą oraz drobną kostką granitową. Płyty granitowe i kostka w różnych formach zostaną ułożone tak, by wydzielić różne strefy na Placu.

Plac nie będzie więc "betonowy", czy "zabetonowany", a takie przewidywania pojawiają się w dyskusji na temat Placu Litewskiego toczącej się w internecie. Pojawiły się też obawy, że na Placu nie będzie już nawierzchni z kostki, a tymczasem taka nawierzchnia będzie.

Przykłady materiałów, z jakich będzie wykonana nawierzchnia Placu Litewskiego

W przestrzeni Placu Litewskiego pojawi się nowy element: drewniany taras naprzeciwko wejścia do budynku dawnego Pałacu Gubernialnego, w którym mieści się Wydział Psychologii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej. Taras zostanie wykonany z egzotycznego drewna cumaru, twardego i zarazem odpornego na surowy klimat.

Zieleń

Przed rozpoczęciem prac na Placu Litewskim oraz na Placu o. Mieczysława Krąpca i na Placu Czechowicza rosło 195 drzew. W czasie trwającej już renowacji usuniętych zostanie 60. 135 drzew pozostanie nietkniętych, w tym, co bardzo interesuje mieszkańców Lublina - popularny "baobab".

Widok na Plac Litewski znad ulicy 3 Maja

Czy miejsce po 60 drzewach, które znikną w czasie renowacji, pozostanie puste? Nie, bo w ich miejsce posadzonych będzie 58 nowych drzew. Ogólny bilans jest prosty: liczba drzew na wszystkich trzech Placach objętych pracami zmniejszy się w efekcie renowacji tylko o dwie sztuki.

Wiele osób obawia się, że w trakcie prac renowacyjnych z Placu zniknie zieleń, a drzewa będą wycięte i po renowacji Plac w ogóle nie będzie zielony. Fakty i liczby świadczą, że tak się nie stanie.

Rzut na ogród na Placu Litewskim przed budynkiem Wydziału Politologii UMCS

Oprócz drzew na Placach zasadzone zostaną 5004 sztuki krzewów.

Fontanna

Choć fontanna na Placu Litewskim pojawiła się po II wojnie światowej, to tak mocno wpisała się w przestrzeń śródmieścia Lublina, że jej obecność jest oczywista. Pozostawało tylko pytanie o kształt wodnej atrakcji. Przypomnijmy, że pierwotnie architekci zaplanowali fontannę w innej formie, bez dużej ilości wodotrysków i elementów dodających wodzie dynamiki. W wyniku dyskusji ostateczny projekt został zmieniony.

Nowa fontanna na Placu Litewskim

Nowa fontanna obejmie powierzchnią liczącą ok.1435 metrów kwadratowych. Przez cały "sezon", czyli od wiosny do jesieni (na ile pozwoli pogoda) będzie iluminowana. Główny zbiornik fontanny będzie głęboki na 45 centymetrów. Wodotryski wypuszczą wodę na różną wysokość: od pół metra do trzech metrów.

Centralna część placu z fontanną

Dodatkową atrakcja nowej fontanny to duży ekran wodny o powierzchni 30 na 10 metrów, "arena" multimedialnych prezentacji i spektakli.

Obieg wody w fontannie będzie zamknięty. Na zimę woda będzie spuszczana z instalacji.

Wizualizacja nowej fontanny na Placu Litewskim

Woda da "życie" przestrzeni także wokół Placu, więc na Krakowskim Przedmieściu pojawi się siedem fontann linearnych. Większa, spiralna fontanna zostanie umieszczona na placu, który powstanie przed budynkiem hotelu Europa, w pobliżu kościoła ojców Kapucynów.

Fontanny linearne na pieszym odcinku Krakowskiego Przedmieścia

Mała architektura...

Czyli elementy, bez których przestrzeń publiczna nie może prawidłowo funkcjonować. Plac Litewski po renowacji (a także sąsiednie Place o. Krąpca i Czechowicza) będą wyposażone w nowe ławki oraz śmietniki i kosze na psie odchody. Pojawią się dostosowane do przestrzeni nośniki informacyjne, gabloty wystawowe, a także stojaki rowerowe.

Elementy małej architektury, jakie pojawią się na Placu Litewskim

Nowość, do tej pory nieobecna na Placu to podświetlane meble.  W internecie pojawiły się również pytania o to, czy znajdzie się miejsce na stoły szachowe, które do tej pory były na Placu. Znajdzie się.

Przykłady podświetlanych mebli na Placu Litewskim po renowacji

Inne elementy przestrzeni

Po renowacji Placu pojawią się nowe urządzenia do zabaw dla dzieci. Zostaną ustawione na terenach zielonych Placu, po obu stronach nowej fontanny, a z toku dyskusji o Placu po renowacji dało się wyczuć, że wielu osobom leży na sercu los placu zabaw.

Przykłady urządzeń do zabawy dla dzieci na Placu Litewskim po renowacji

W swoim dotychczasowym miejscu pozostanie toaleta publiczna.

Całkowita powierzchnia prac

Renowacja obejmuje około 35 tysięcy metrów kwadratowych terenu.

Koszt i finansowanie

Renowacja Placu Litewskiego, Placu o. Krąpca i Placu Czechowicza wraz częścią Krakowskiego Przedmieścia od ulicy Kapucyńskiej do skrzyżowania z ul. 3 Maja i ul. Hempla będzie kosztować 48,8 mln złotych. Inwestycja będzie w dużej części (prawdopodobnie w 85 procentach) dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.