W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim - harmonogram na maj

Pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim - harmonogram na maj
29.04.201911:47

Po zimowej przerwie rozpoczynamy pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim. Na maj zaplanowano łącznie 12 pokazów, które obywać się będą o godzinie 21:00 głównie w weekendy (tj. piątek i sobotę) lub przy okazji wydarzeń kulturalnych czy sportowych.

Inauguracja pokazów zaplanowana jest na piątek (3 maja). Podczas pierwszej w tym sezonie inscenizacji woda-światło-dźwięk premierowo zaprezentowany zostanie nowy pokaz, który powstał z okazji jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.

Unia Narodów to alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy - Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.

Pokaz trwać będzie 12 minut. Scenariusz i reżyseria - Łukasz Witt - Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka - Piotr Bańka, wykonanie - Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.
Zwiastun pokazu pt. "Unia Narodów" ⬇️

Na ten rok zaplanowanych jest łącznie około 50 pokazów, jednak szczegółowy harmonogram będzie tworzony na bieżąco, z miesiąca na miesiąc. Podobnie jak w ubiegłych latach pokazy odbywać się będą do końca września.

Harmonogram na maj:

 1. piątek (3 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie
 2. sobota (4 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Sen o Mieście            
 3. piątek (10 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne               
 4. sobota (11 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Sen o Mieście
 5. poniedziałek (13 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie    
 6. wtorek (14 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Sen o mieście       
 7. piątek (17 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
 8. sobota (18 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie
 9. czwartek (23 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie
 10. piątek (24 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na wesoło
 11. sobota (25 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Sen o Mieście
 12. piątek (31 maja), godz. 21:00 - Unia Narodów, Sen o Mieście

Opisy pozostałych pokazów:

 • „Anioły lubelskie” jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwii katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną pokazu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3 D stwotrzył kolektyw kilku.com
   
 • „Sen o Mieście” to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.
   
 • „Historia Placu Litewskiego na wesoło” to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.
   
 • „Wydarzenia Kulturalne” to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.