W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Próby iluminacji kładki pieszo-rowerowej na Bystrzycy

Próby iluminacji kładki pieszo-rowerowej na Bystrzycy
19.11.202009:56

Wczoraj (18 listopada) odbyły się próby techniczne oświetlenia i iluminacji nowej kładki pieszo-rowerowej na Bystrzycy obok Parku Ludowego. Wykonana instalacja oświetleniowa dwupoziomowej kładki ma na celu oświetlenie ciągu pieszego i rowerowego, a także wyeksponowanie jej walorów estetycznych za pomocą iluminacji.

– Rewitalizacja Parku Ludowego po miesiącach robót zbliża się ku końcowi. Montaż i testy oświetlenia to już jeden z ostatnich, najbardziej widowiskowych etapów. Aby podkreślić nietypową formę architektoniczną i łukowaty kształt kładki, oświetlenie zostało zaprojektowane wraz z dekoracyjnymi iluminacjami. Jestem przekonany, że będzie to kolejne w Lublinie ulubione miejsce mieszkańców – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Nowa, zbudowana w ramach rewitalizacji Parku Ludowego, 45-metrowa kładka łącząca oba brzegi Bystrzycy, ma w przyszłości służyć zarówno pieszym, rowerzystom, jak i innym celom rekreacyjnym. Składa się z dwóch elementów: pomostu dolnego z chodnikiem i ścieżką rowerową, oraz górnego (łuku) tworzącego pomost rekreacyjno-widokowy. Oba elementy połączone są ze sobą za pomocą stalowych wieszaków. Kładka ma konstrukcję stalową z nawierzchnią z modrzewiowych ryflowanych desek, szklanymi balustradami z elementami ze stali szlachetnej.

Krawędzie boczne pomostu górnego oraz dolnego kładki zostały oświetlone białym liniowym światłem w technologii LED. Dodatkowo, spód kładki został podświetlony na błękitno, w kolorze nawiązującym do płynącej pod spodem rzeki. Iluminacje zaprojektowano z zastosowaniem opraw liniowych montowanych po obrysie kładki przy szklanej balustradzie. Ponadto, nad pomostem pieszo-rowerowym w miejscu krzyżowania się ciągów, zainstalowano naświetlacze (spotlight-y). W całym oświetleniu i iluminacjach kładki, ze względu na stalową konstrukcję, zastosowano "zimne" barwy. Wykorzystany układ sterowania zapewnia ograniczenie poziomu natężenia światła, poprawiając efekt iluminacji i jednocześnie ogranicza zużycie energii. Do oświetlenia i iluminacji kładki wykorzystano łącznie ok. 290 mb linii świetlnych, 6 opraw akcentujących oraz 7 naświetlaczy.

Zakończenie rewitalizacji Parku Ludowego, która rozpoczęła się w 2019 roku, planowane jest na koniec listopada. Całkowita wartość projektu to ok. 44 mln zł przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł (środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).