W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przygotowania do przebudowy deptaka i ulic przyległych

Przygotowania do przebudowy deptaka i ulic przyległych
21.12.201512:37

Po placu Litewskim i Błoniach pod Zamkiem Lublin zabiera się za modernizację deptaka. Miasto zaprezentowało wstępną koncepcję przebudowy, a teraz czeka na uwagi mieszkańców, przedsiębiorców i użytkowników. Przy okazji chce porozmawiać także o kształcie i charakterze ulic przyległych, które mogłyby się zamienić w funkcjonalne woonerfy. Spotkanie otwarte z mieszkańcami zaplanowane jest na poniedziałek (11 stycznia) na godzinę 17:00 w Ratuszu (sala sesyjna).

Lubelski deptak, jedna z najbardziej reprezentacyjnych części miasta, powstał 20 lat temu w wyniku zamknięcia dla ruchu samochodowego ulicy Krakowskie Przedmieście. W przyszłym roku, wraz z przebudową placu Litewskiego, część piesza zostanie wydłużona do ul. 3-go Maja. Stan techniczny i estetyka deptaka wymagają dostosowania jego wyglądu do nowych warunków i zmieniających się potrzeb mieszkańców.

Chcemy kompleksowo podejść do zmiany jakości przestrzeni Śródmieścia. Zależy nam, by deptak pozostał wizytówką Lublina, stanowił spójną całość z nowoczesnym, funkcjonalnym pl. Litewskim i zapewniał nowe możliwości do spędzania czasu swoim użytkownikom - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zgodnie z założeniami projektanta, Jacka Cieplińskiego – autora także obecnej wersji deptaka, obszar ten zachowa swoją dotychczasową funkcję.

Zostanie jednak odświeżony i uporządkowany. Wstępny projekt zakłada przeniesienie latarni na jedną część ciągu pieszego, na drugiej pozostawienie wyłącznie elementów zieleni uzupełnionych siedziskami. Dotychczasowe osie widokowe zostaną zachowane – podkreśla projektant.

Modernizacja deptaka zakłada wymianę nawierzchni, oświetlenia, instalacji podziemnych, małej architektury i aranżacji zieleni. Sam pl. Łokietka miałby pozostać przestrzenią do spędzania czasu wolnego, ale wyposażony w przenośne elementy małej architektury umożliwiające prezentację wystaw i wydarzeń kulturalnych i jarmarków.

Przy okazji dyskusji o deptaku Miasto chciałoby rozpocząć debatę o kształcie i funkcjonalności ulic przyległych. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, mogłyby one zamienić się w woonerfy, z uprzywilejowaniem ruchu pieszego i rowerowego.

Do 15 stycznia miasto czeka na uwagi mieszkańców odnośnie wstępnej wizji deptaka, a także pomysły na ulice przyległe. Można je zgłaszać drogą elektroniczną na adres . Pierwsze spotkanie otwarte z mieszkańcami odbędzie się 11 stycznia w Ratuszu (sala nr 2) o godz. 17.00. Projektant omówi wówczas główne założenia przebudowy wraz z wizualizacjami. Terminy kolejnych spotkań będą ogłaszane na bieżąco. Na początku stycznia odbędzie się także spotkanie z restauratorami prowadzącymi działalność na Deptaku.

Pliki do pobrania