W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rewitalizacja Parku Ludowego - z dziennika budowy

Rewitalizacja Parku Ludowego - z dziennika budowy
21.07.202011:31

21 lipca 1957 roku w Lublinie został oddany do użytku Park Ludowy. 63 lata później, Miasto prowadzi intensywną rewitalizację Parku o powierzchni 23 ha.

– W Parku Ludowym prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem i odnowiony Park Ludowy powinien zostać otwarty dla mieszkańców późną jesienią. Widać już efekty wielomiesięcznych ciężkich robót, ponieważ obecnie trwają prace ponad powierzchnię ziemi. Zakończyła się budowa drenaży i rowów odwadniających, aktualnie kończy się wymiana podbudowy pod alejki. To najbardziej niezbędne prace – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Przez ostatnie miesiące, nie najłatwiejsze ze względu na pogodę, trwały wymiany podbudowy alejek, których w Parku będzie ponad 8 km. Zostały wymienione i wzmocnione warstwy nośne, nowe będą charakteryzować się odpowiednimi dla tego podmokłego terenu parametrami. Wymiany warstw dokonano w ponad 85 %, wkrótce Wykonawca przystąpi do asfaltowania alejek. Przy alejkach gotowe są przyłącza elektryczne do montażu lamp oświetleniowych, ale prace będą mogły zostać wykonane dopiero po zakończeniu ich budowy.

Pod całym Parkiem został zbudowany skomplikowany system odwadniający. Pierwotnie, niektóre z drenów miały zostać tylko wyczyszczone, jednak w trakcie prac okazało się, że spora ich część była niedrożna, co skutkowało wymianą drenażu. Aktualnie woda jest już prowadzona drenami odwadniającymi do rowu melioracyjnego, skąd kierowana jest do nowo wybudowanej przepompowni, a następnie do rzeki Bystrzycy. Odpowiednie odwodnienie było konieczne, by zapewnić prawidłowe użytkowanie Parku przez kolejne lata.

Od al. Piłsudskiego wykonano główne schody wejściowe do Parku. Wytyczono łagodnie wyprofilowane podjazdy dla wózków, wygrodzono 3 wybiegi dla psów (pozostały tylko nasadzenia małej zieleni), kończy się budowa placów zabaw. W miejscu dawnego amfiteatru powstaje dydaktyczny ogród wodny. Niecka fontanny ma już wszystkie instalacje hydrotechniczne, teraz przyszedł czas na układanie mozaiki i montaż dysz. Budynki toalet oraz technicznej obsługi fontanny są ukończone w 95 %, pozostały drobne prace wykończeniowe. Gotowa jest cała konstrukcja kładki nad Bystrzycą, drewniany podest zostanie wykonany jeszcze w tym miesiącu. Kończy się także budowa zejść do rzeki oraz przystani kajakowej. Ostatnim etapem prac będzie montaż siłowni zewnętrznych i małej architektury. Zostaną zamontowane 34 kamery monitoringu, w tym trzy przy wejściach do Parku z funkcją liczenia wejść i wyjść.

Jeszcze w ubiegłym roku wytyczono tzw. pumptracki, czyli naturalne tory rowerowe o trzech poziomach trudności. To jedno z bardziej oryginalnych i rzadszych rozwiązań stosowanych w tego typu miejscach. Park z założenia w dużym stopniu przeznaczony będzie dla tzw. małych kółek, czyli rolkarzy, deskorolkarzy i użytkowników hulajnóg. Wszystkie alejki zostaną wykonane w asfalcie. Wkrótce rozpocznie się też montaż mebli z granitu, które nie tylko uatrakcyjnią park, ale też będą miejscem ćwiczeń ewolucji. Aktualnie powstaje też tzw. ścieżka przemijania, ścieżka akustyczna z 11 urządzeniami oraz naturalne labirynty z żywopłotów.

W obszarze zieleni pozostało wykonanie nasadzeń krzewów, bylin i traw ozdobnych. 658 drzew zasadzono jeszcze jesienią ubiegłego roku. Całość inwestycji powinna zostać odebrana do 30 listopada.

Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego rozpoczęła się w 2019 roku. Całkowita wartość projektu to ok. 44 mln zł przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł (środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).