W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rusza budowa węzła przesiadkowego przy ul. Granitowej

Rusza budowa węzła przesiadkowego przy ul. Granitowej
14.12.202011:32

Przy ul. Granitowej powstaje jeden z siedmiu węzłów przesiadkowych, zaplanowanych na terenie miasta. Jeszcze w tym tygodniu ruszą prace w tej lokalizacji. Nowa pętla dla komunikacji miejskiej wraz z parkingiem Kiss&Ride ma być gotowa we wrześniu 2021 r.

– Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Granitowej jest współfinansowana z funduszy europejskich, podobnie jak pozostałych sześć miejsc integrujących transport samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Realizacja węzłów przesiadkowych jest ważna nie tylko z punktu widzenia Miasta Lublin, ale także całego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Z pierwszych nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów mieszkańcy skorzystają już w połowie przyszłego roku – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W pierwszym etapie budowy zostaną zrealizowane prace przygotowawcze związane z wykonaniem tymczasowego postoju dla autobusów komunikacji miejskiej wzdłuż ul. Granitowej. Następnie drogowcy przystąpią do budowy chodników, przebudowy pętli oraz przystanku autobusowego.

Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Granitowej zakłada uzupełnienie pętli o dodatkowy pas postojowy dla pojazdów komunikacji miejskiej wraz z jednoczesnym poszerzeniem wyjazdu z pętli. Wyznaczono tam 13 stanowisk postojowych dla autobusów, w tym 6 dla pojazdów o długości 18 metrów. Inwestycja przewiduje także budowę parkingu Kiss&Ride umożliwiającego krótki postój 3 samochodów osobowych. Wyposażenie miejsca przesiadkowego obejmie również infrastrukturę do ładowania autobusów elektrycznych oraz wiatę wraz z wyświetlaczem dynamicznej informacji pasażerskiej. Powstanie tam także zaplecze socjalno-sanitarne dla kierowców komunikacji miejskiej. Węzeł zyska nowe oświetlenie i monitoring, a teren zostanie odwodniony i zagospodarowany poprzez nasadzenia zieleni. Nawierzchnia węzła wykonana zostanie w technologii betonu cementowego.

Koszt budowy węzła przesiadkowego to ponad 5 mln zł. Prace realizuje spółka Strabag. 

Łącznie na terenie miasta powstanie 7 węzłów przesiadkowych. Na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka trwają intensywne prace drogowe, których zakończenie planowane jest na czerwiec 2021 r. W ostatnim czasie ruszyła również budowa węzła przy al. Kraśnickiej. W przypadku węzła przy Osmolickiej została podpisana umowa z Wykonawcą. Jeszcze w tym roku planowane jest tam rozpoczęcie prac porządkująco-rozbiórkowych. Do sfinalizowania pozostał przetarg dotyczący budowy parkingu przy ul. Grenadierów, jego ogłoszenie planowane jest w przyszłym roku.

Budowa węzłów przesiadkowych realizowana jest w ramach projektu unijnego „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Całkowita wartość zadania to ponad 62 mln zł. Blisko 85% stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.

Powiązane:

Węzły przesiadkowe