W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ruszyła rozbudowa szkoły na Felinie

Ruszyła rozbudowa szkoły na Felinie
17.12.202113:59

W dzielnicy Felin, w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej właśnie ruszyły prace budowlane związane z powiększeniem placówki o dwa segmenty – dydaktyczny i żywieniowy. Obiekt powinien być gotowy już pod koniec przyszłego roku.

– Cały czas staramy się aby wraz z rozwojem miasta rozbudowywać infrastrukturę edukacyjną. Felin pod względem ekonomicznym, mieszkaniowym i demograficznym z pewnością należy do najszybciej rozwijających się dzielnic Lublina. Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 52 jest więc dla nas kwestią priorytetową. Na realizację tego zadania wraz z wyposażeniem, w nowym budżecie miasta zabezpieczyliśmy ponad 20 milionów złotych. Pozwoli nam to stworzyć nowoczesną, przestronną placówkę edukacyjną, tak bardzo potrzebną w tej części miasta i oczekiwaną przez mieszkańców – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę dało wykonawcy zielone światło do rozpoczęcia prac. Przekazanie wykonawcy terenu inwestycji nastąpiło na początku grudnia. Pierwsze prace polegały przede wszystkim na przygotowaniu placu budowy – ogrodzeniu terenu, montażu zaplecza dla pracowników, zabezpieczeniu zasilania elektrycznego i organizacji dróg dojazdowych. Wykonano również początkowe wytyczenia geodezyjne oraz zdemontowano istniejący plac zabaw wraz z ogrodzeniem, z przeznaczeniem go do ponownego użytku. Aktualnie ruszyły już roboty ziemne pod segment dydaktyczny. Wykopy i wylewki chudego betonu, deskowanie, zbrojenie i betonowanie ław fundamentowych powinny potrwać do końca stycznia. Równolegle trwają również prace przygotowujące pod rozbudowę segmentu żywieniowego. Obecnie odbywa się rozbiórka elementów wykończenia ścian i posadzek w istniejącej stołówce i kuchni oraz demontaż stolarki wewnętrznej.

Inwestycja polega na rozbudowie budynku SP nr 52 o nowy segment dydaktyczny oraz rozbudowę i przebudowę segmentu kuchni i stołówki. Nowy segment dydaktyczny o kształcie litery L, o powierzchni zabudowy ponad 1100 m2 i użytkowej 3600 m2 będzie stanowił rozbudowę północno-zachodniej części istniejącego budynku. Nowy budynek będzie miał 3 kondygnacje nadziemne po około 960 m2 i jedną podziemną o powierzchni 790 m2. W nowych kondygnacjach nadziemnych zlokalizowanych będzie 16 pracowni dydaktycznych z zapleczami (dwie na parterze oraz po siedem sal na I i II piętrze), pokój nauczycielski, pokój dyrektora, pomieszczenia administracyjne, socjalne, porządkowe, sala do gimnastyki korekcyjnej, toalety. Z kolei w kondygnacji podziemnej znajdą się szatnie, pomieszczenia gospodarcze i techniczne.

Dzięki rozbudowie, w nowej części szkoły znajdzie się miejsce dla dodatkowych około 500 uczniów. Nowa część będzie niezależna, ale połączona funkcjonalnie z istniejącą szkołą. Nowy segment wpasuje się nie tylko wysokością, ilością kondygnacji i wyglądem do istniejącej szkoły, ale także kolorystyką nowej elewacji i kształtem wielospadowego mansardowego dachu, by docelowo całość stanowiła jednolity kompleks szkoły.

Projektowana z kolei przebudowa i rozbudowa segmentu części żywieniowej szkoły obejmuje kondygnację podziemną i nadziemną. Przebudowana zostanie istniejąca część kuchni i zaplecza oraz nastąpi rozbudowa o dodatkową przestrzeń jadalną na parterze (220 m2) oraz część magazynowo-techniczną w piwnicy. Powierzchnia zabudowy segmentu gastronomicznego po rozbudowie wyniesie 413 m2, zaś użytkowa około 700 m2.

Zakończenie inwestycji oświatowej na Felinie, o wartości robót projektowych i budowlanych 17,9 mln zł, planowane jest z końcem listopada 2022 roku.