W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tatary z nową rekreacyjną przestrzenią dla mieszkańców

Tatary z nową rekreacyjną przestrzenią dla mieszkańców
30.03.202109:56

Na Tatarach, przy ulicach Montażowej i Motorowej powstanie rekreacyjny skwer. Miasto finalizuje zawarcie umowy z wykonawcą na realizację tego zadania. Z nowo urządzonej przestrzeni mieszkańcy skorzystają już tej jesieni.

– Po rewitalizacji przestrzeni między blokami, nieurządzona do tej pory części osiedla stanie się bardziej przyjazna i funkcjonalna dla mieszkańców. To strefa zieleni ogólnodostępnej, więc przy projektowaniu nowego skweru w zasadniczym stopniu postawiliśmy na roślinność. Odtworzymy żywopłot, urządzimy na nowo trawnik, wykonamy nasadzenia pół tysiąca krzewów i kilkuset innych roślin. Nie zabraknie również miejsca zabaw dla dzieci oraz sprzętów do rekreacji – mówi Tadeusz Dziuba, Dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów.

Skwer zostanie urządzony między blokami przy ul. Montażowej 10 i 12 oraz Motorowej 9 na powierzchni 46 arów. Powstaną nowe dojścia, plac zabaw dla dzieci, siłownia na powietrzu oraz obiekty małej architektury. Komunikacja piesza w obrębie skweru będzie oparta na wykorzystywanych do tej pory ścieżkach, ale istniejące asfaltowe place i ciągi piesze zostaną rozebrane, a zastąpią je nowe dojścia z kostki brukowej o łącznej powierzchni 1200 m2. Umowa obejmuje również remont schodów, wyrównanie terenu i wykonanie nowych trawników.

Ogrodzony plac zabaw dla dzieci, z nawierzchnią bezpieczną z poliuretanu, zostanie wyposażony w bujak, ważkę i karuzelę, zaś do siłowni na powietrzu trafi orbitrek, twister, biegacz, steper oraz koła tai-chi. Dobór urządzeń umożliwi korzystanie z siłowni wszystkim grupom wiekowym, w tym seniorom oraz osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych. Rekreacyjny skwer zostanie uzupełniony obiektami małej architektury – ławkami z oparciem i koszami. Właz do nieczynnego schronu będzie zamaskowany przez projektowaną roślinność. Istniejące oświetlenie uzupełnią 2 latarnie typu parkowego wraz z instalacją monitoringu.

Na skwerze pojawi się nowa zieleń – ponad 550 krzewów, głównie berberysów, irg i jaśminowców oraz 5 grusz. W zacienionych miejscach zostaną posadzone też rośliny okrywowe – łącznie 800 sadzonek bluszczu, barwinka i bodziszka. Na drzewach zawisną drewniane karmniki dla ptaków.

Wykonawca ma czas na wykonanie prac do 30 września. Koszt robót budowlanych, brukarskich, zieleniarskich i z branży elektrycznej wyniesie prawie 350 tys. zł.