W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Trwa budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80

Trwa budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80
13.10.202311:35

W dzielnicy Za Cukrownią już od blisko pięciu miesięcy trwają prace przy budowie przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80. W najbliższych dniach w rejonie budowy zmieni się organizacja ruchu.

– Po zakończonym etapie przygotowania terenu pod inwestycję, wykonawca przystąpił do robót związanych ze wzmocnieniem podłoża. To istotna część harmonogramu prac, która jest wymagana z uwagi na uwarunkowania gruntowe. Nowy odcinek drogi obsłuży komunikację publiczną oraz będzie łącznikiem z istniejącym dworcem PKP i finalizowanym obecnie Dworcem Lublin. Ułatwi również dojazd do obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak Arena Lublin czy Park Ludowy – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W związku z realizowaną inwestycją od poniedziałku (16 października) zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu na łączniku między budowaną ul. Lubelskiego Lipca '80 a ul. Krochmalną. Dla jadących od ronda pod estakadą w stronę ul. Krochmalnej wyznaczono jeden kierunek, natomiast dla korzystających z ul. Krochmalnej w stronę ul. Jana Pawła II lub ul. Diamentowej zostanie wprowadzony zakaz skrętu w prawo w łącznik za stacją paliw. Kierowcy będą jechać dalej do łącznicy ulic Diamentowa/Krochmalna. Takie zmiany potrwają do zakończenia inwestycji, czyli lutego 2025 r.

Na trasie głównej ul. Lubelskiego Lipca '80 powstaje platforma robocza, która umożliwia wjazd sprzętu tzw. palownicy, wykonującego wzmocnienie podłoża. Technologia realizacji tych prac jest dobrana do panujących tam warunków gruntowych i polega na wprowadzeniu świdra w ziemię przy jednoczesnym rozpychaniu gruntu na boki i dogęszczaniu podłoża. Po osiągnięciu projektowanej głębokości następuje podciąganie świdra i betonowanie trzonu kolumny. Docelowo w gruncie zostanie umieszczonych blisko 9 tys. kolumn betonowych z głowicą żwirową, z czego wykonano już 30%. Jednocześnie cały czas trwają prace związane z usuwaniem kolizji z infrastrukturą pod- i nadziemną – obecnie w zakresie branży elektrycznej i sanitarnej. Drogowcy pracują też przy budowie kanalizacji deszczowej na głównym odcinku. Równoległe prace realizuje spółka MPWiK. Z kolei na ulicach bocznych objętych zakresem inwestycji: Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i wewnętrznej Dzierżawnej, trwa rozbiórka starej infrastruktury drogowej.

W wyniku realizacji inwestycji ul. Lubelskiego Lipca '80 zostanie przedłużona na odcinku od skrzyżowania z ul. Diamentową i ul. Krochmalną do ul. Cukrowniczej. Drogę przewidziano na całej długości jako dwujezdniową, trzypasową, z buspasami. Ulica otrzyma kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne. Zakres inwestycji obejmuje budowę chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. Ponadto wykonawca zbuduje dwie sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach z ul. Włościańską i ul. Cukrowniczą. Przebudowę przejdą również odcinki ulic bocznych m.in. Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i wewnętrznej Dzierżawnej. Inwestycję o wartości 96 mln zł realizuje spółka Strabag, część środków w kwocie 65 mln zł pokrywa dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.