W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ukwiecone ronda w centrum Lublina

Ukwiecone ronda w centrum Lublina
04.11.201512:29

Na czterech lubelskich rondach pojawiły się kompozycje roślinne m.in. z róż, berberysów, tuj i ozdobnych tawuł. Zazielenienie rond to początek projektu nasadzeń, które wiosną ozdobią trawniki i węzły drogowe w różnych częściach miastach.

Ozdobne krzewy pojawiły się już na Rondzie Zrzeszenia Wolności i Niezależności (Jana Pawła-Filaretów) gdzie zasadzono 1281 sztuk berberysów, tawuł oraz krzewuszek, a także na Rondzie Narodowych Sił Zbrojnych (Jana Pawła-Nadbystrzycka-Krochmalna) gdzie przestrzeń zdobi 1704 sztuk róż i tuj.

-Nasadzenia kompozycji ozdobnych na rondach to kolejny krok w tworzeniu atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, która ozdabia Lublin i zachęca mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W ramach prac rośliny nasadzono również na Rondzie Sportowców (Krochmalna-Młyńska-Stadionowa-Gazowa), gdzie łącznie przestrzeń ozdobi 362 sztuk tawuł i berberysów oraz na Rondzie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK (Smorawińskiego-Kompozytorów Polskich). Tam pojawi się 1026 sztuk berberysów, pięciorników oraz krzewuszek. Autorami projektów są studenci Wydziału Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Do końca listopada wykonane zostaną nasadzenia w miejscach wskazanych przez Rady Dzielnic. Dzięki tej współpracy udało się nasadzić już 60 drzew liściastych i iglastych oraz ponad 300 krzewów w takich dzielnicach jak Kalinowszczyzna, Czechów Południowy, Wieniawa i Konstantynów. Prace realizowane będą w kolejnych dzielnicach m.in. Czuby Północne i Południowe, Zemborzyce, Wrotków i Felin, gdzie pojawi się jeszcze blisko 200 nowych drzew liściastych i iglastych.

Dodatkowo nowe drzewa pojawią się jeszcze m.in. przy ul Roztocze, na pasie pomiędzy jezdniami Jana Pawła II i Filaretów oraz przy ul. Smorawińskiego. Będzie to 26 sztuk klonów w pierwszej z tych lokalizacji i 80 sztuk klonów oraz czeremchy przy ul. Jana Pawła II i Filaretów, a także 70 sztuk brzozy w okolicach ronda przy ul. Smorawińskiego.

Kolejne nasadzenia drzew wykonane zostaną na pasie pomiędzy drogami przy ul. Szeligowskiego, gdzie w okolicach ronda pojawi się 27 sztuk brzozy, tak samo jak przy ul. Zygmunta Augusta, gdzie przestrzeń zazieleni 11 sztuk drzew tego gatunku. 39 klonów nasadzonych zostanie wzdłuż muru przy ul. Cmentarnej.

Obecnie trwa wykonywanie nasadzeń 46 drzew i ponad 200 krzewów przy ul. Narutowicza, które znalazły swoje miejsce przy Szkole Muzycznej. 16 drzew i około 200 krzewów nasadzamy na zrewitalizowanym skwerze u zbiegu ulic Głuskiej i Wygodnej.

W przyszłym roku w Śródmieściu pojawią się dodatkowe ozdobne donice z drzewami i krzewami, konstrukcje kwiatowe oraz aranżacje roślinne. Trwa projektowanie terenów zielonych przy kolejnych węzłach drogowych. Aranżacje roślinne w 2016 roku pojawią się także przy czterech drogach wjazdowych do Lublina (od strony Warszawy, od strony Zamościa (al. Witosa), od strony Mełgwi (ul. Mełgiewska), od strony Przemyśla (ul. Abramowicka).