W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ulica Lubartowska z nowymi chodnikami

Ulica Lubartowska z nowymi chodnikami
13.10.202114:06

Mieszkańcy mogą już korzystać z nowych chodników wzdłuż ul. Lubartowskiej. To efekt zakończonego remontu ciągów pieszych tej ulicy Starego Miasta.

– Zrealizowane prace drogowe na ul. Lubartowskiej podnoszą komfort i bezpieczeństwo poruszania się w centrum Lublina. Odnowione chodniki na tej ulicy wpływają także na poprawę estetyki zabytkowej części miasta. Roboty drogowe wzdłuż ul. Lubartowskiej to realizacja zadań w zakresie remontów zapisanych w tegorocznym budżecie. Plan robót drogowych uwzględnia 25 lokalizacji na terenie miasta, a łączna kwota środków zarezerwowana na ten cel to około 2 mln zł – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Roboty drogowe dotyczyły około 415 mb chodników po obu stronach ul. Lubartowskiej, na fragmencie od ul. Bajkowskiego do al. Solidarności. Zakres remontu objął wymianę nawierzchni chodników, zjazdów oraz miejsc postojowych wyznaczonych na części pasa drogowego przeznaczonej dla pieszych. Chodniki otrzymały nową nawierzchnię z płyt betonowych o wielkości 50x50 cm. Ich kolorystyka jest spójna architektonicznie oraz estetycznie z przyległymi ulicami. Zgodnie z obowiązującymi standardami dla ruchu pieszego w Lublinie, w strefach o randze historycznej stosuje się odmienne nawierzchnie podkreślające rangę danej przestrzeni. W przypadku ul. Lubartowskiej cel ten osiągnięto poprzez zastosowanie dużych płyt betonowych w odmiennym do pozostałej części miasta kolorze. Ponadto ograniczono stosowanie fazowanej kostki brukowej. Natomiast zjazdy oraz miejsca postojowe powstały z kostki betonowej brukowej. Na całej długości remontowanego chodnika wymieniono także krawężników. Dodatkowo do odnowy przeznaczono powłoki malarskie elementów małej architektury – kwietników i koszy na odpady. Wykonawca w ramach rozszerzenia prac przebrukował całą zatokę przystankową.

Koszt realizacji remontu chodników przy ul. Lubartowskiej to około 662 tys. zł.

Poza ulicą Lubartowską, z nowej nawierzchni chodników korzystają już piesi na ulicach: Krakowskie Przedmieście, Elektrycznej, Wspólnej, Polskiego Czerwonego Krzyża, Przyjaźni, Raabego, Plagego i Laśkiewicza, Zachodniej, Harcerskiej, Sikorskiego, Grażyny oraz Jana Pawła II. Do końca roku Miasto wyremontuje jeszcze chodniki przy ulicach: Dziewanny, Jutrzenki, Różanej, Batalionów Chłopskich, Dzieci Zamojszczyzny, Niepodległości, Piłsudskiego, 1 Maja, Kosmonautów, Legionowej, Kochanowskiego oraz Leśnej. Dodatkowo remonty chodników uwzględniono przy zadaniach drogowych związanych z wymianą nawierzchni ulic: Namysłowskiego, Sempołowskiej, Brzóski i Lawendowej.