W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania od 1 kwietnia

31.03.202010:54

Od 1 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie. Preferencje dostępne będą dla osób płacących podatki w Lublinie, zmieni się cennik, a Strefa podzielona będzie na trzy podstrefy - A, B i C. Wydłużony o godzinę zostanie też czas funkcjonowania strefy. Opłata za postój obowiązywać będzie w dni robocze w godzinach 8.00 – 18.00.

Celem zmian wprowadzonych uchwałą Rady Miasta Lublin w listopadzie 2019 roku jest między innymi zwiększenie rotacji parkujących pojazdów w podstrefie A i B oraz wprowadzenie preferencji dla osób, które płacą podatki w Lublinie. Z dotychczasowej podstrefy B została wydzielona strefa C obejmująca ul. Zamojską, ul. Rusałki i ich okolice. Ma ona zachęcić do korzystania z miejsc parkingowych w tej części Strefy.

Tak jak do tej pory w Biurze Strefy Płatnego Parkowania (ul. Chopina 18) jest możliwy zakup ogólnodostępnych abonamentów, a w Zarządzie Dróg i Mostów (ul. Krochmalna 13j) wszystkich abonamentów, w tym preferencyjnych (dla mieszkańców Strefy, posiadaczy samochodów hybrydowych i dla osób z niepełnosprawnością).

Ze względu na epidemię koronawirusa nie jest prowadzona bezpośrednia obsługa w ZDiM, wnioski można składać z wykorzystaniem udostępnionej urny, drogą e-mailową lub pocztą. Druki abonamentów są wysyłane na wskazany adres pocztą. Za środki bezpieczeństwa w Biurze SPP odpowiada operator Strefy.

Obowiązywać będą podniesione stawki opłat jednorazowych i abonamentowych. Dla przykładu opłata za pierwszą godzinę wyniesie w strefie A 3,90 zł, w strefie B 2,50 zł, w strefie C 2,00 zł. Opłata dodatkowa za brak biletu postojowego wynosić będzie 100 zł. Osoby, które przekroczą czas parkowania, jednak zdecydują się wnieść opłatę dodatkową w ciągu 7 dni zapłacą 50 zł.

Zmodyfikowane zostały zasady ubiegania się o abonamenty preferencyjne. By uzyskać abonament typu „M” (dla mieszkańca) lub typu „E” (samochody hybrydowe) poza spełnieniem innych wymagań należy także rozliczać podatek dochodowy w Lublinie.

Ze względu na znaczny wzrost liczby zarejestrowanych w Lublinie pojazdów hybrydowych wprowadzony został preferencyjny abonament typu „E”. Ubiegać się o niego mogą posiadacze aut hybrydowych, których poziom emisji CO2 jest niższy niż 100 g/km (metoda badania NEDC dla pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy przed dniem 1 września 2018 r. oraz metodą WLTP dla pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 1 września 2018 r.). Także w tym przypadku abonament preferencyjny dostępny jest dla osób płacących podatki w Lublinie. Opłata miesięczna wyniesie 80 zł.

W 2015 roku na terenie Miasta Lublin było zarejestrowanych ok. 20 szt. samochodów o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Od wejścia w życie uchwały Rady Miasta Lublin z dnia 19 listopada 2015 r. zostało wydanych ok. 1000 sztuk bezpłatnych identyfikatorów na samochody o napędzie hybrydowym, co odpowiada około 45% płatnych miejsc postojowych.

Abonament typu „N” dla osób z niepełnosprawnością oraz dla rodzica lub opiekuna prawnego osoby niepełnosprawnej posiadającej ważną kartę parkingową wyniesie 5 zł za miesiąc. Wprowadzona została także roczna opłata zryczałtowana 200 zł, za każdy pojazd, dla operatorów systemów carsharingowych. Wymogiem jest tu także, by były to samochody z napędem hybrydowym o emisji CO2 poniżej 100g/km.

Ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa operator opóźni wymianę paneli przednich i podzespołów w parkomatach. W związku z tym w późniejszym terminie pojawią się funkcje takie jak płatność BLIK i możliwość opłacenia w parkomacie wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej. Działające obecnie parkomaty są dezynfekowane przez operatora.

Wszystkie abonamenty wydane przed terminem wejścia w życie uchwały z listopada 2019 r. zachowują ważność do czasu upływu terminu na jaki zostały wydane.

Szczegółowy cennik znajduje się na stronie Strefy Płatnego Parkowania.

Pliki do pobrania

Cennik SPP.pdf
Cennik Strefy Płatnego Parkowania od 1 kwietnia 2020 r.