W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania od 1 kwietnia

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania od 1 kwietnia
31.03.202010:54

Od 1 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie. Preferencje dostępne będą dla osób płacących podatki w Lublinie, zmieni się cennik, a Strefa podzielona będzie na trzy podstrefy - A, B i C. Wydłużony o godzinę zostanie też czas funkcjonowania strefy. Opłata za postój obowiązywać będzie w dni robocze w godzinach 8.00 – 18.00.

Celem zmian wprowadzonych uchwałą Rady Miasta Lublin w listopadzie 2019 roku jest między innymi zwiększenie rotacji parkujących pojazdów w podstrefie A i B oraz wprowadzenie preferencji dla osób, które płacą podatki w Lublinie. Z dotychczasowej podstrefy B została wydzielona strefa C obejmująca ul. Zamojską, ul. Rusałki i ich okolice. Ma ona zachęcić do korzystania z miejsc parkingowych w tej części Strefy.

Tak jak do tej pory w Biurze Strefy Płatnego Parkowania (ul. Chopina 18) jest możliwy zakup ogólnodostępnych abonamentów, a w Zarządzie Dróg i Mostów (ul. Krochmalna 13j) wszystkich abonamentów, w tym preferencyjnych (dla mieszkańców Strefy, posiadaczy samochodów hybrydowych i dla osób z niepełnosprawnością).

Ze względu na epidemię koronawirusa nie jest prowadzona bezpośrednia obsługa w ZDiM, wnioski można składać z wykorzystaniem udostępnionej urny, drogą e-mailową lub pocztą. Druki abonamentów są wysyłane na wskazany adres pocztą. Za środki bezpieczeństwa w Biurze SPP odpowiada operator Strefy.

Obowiązywać będą podniesione stawki opłat jednorazowych i abonamentowych. Dla przykładu opłata za pierwszą godzinę wyniesie w strefie A 3,90 zł, w strefie B 2,50 zł, w strefie C 2,00 zł. Opłata dodatkowa za brak biletu postojowego wynosić będzie 100 zł. Osoby, które przekroczą czas parkowania, jednak zdecydują się wnieść opłatę dodatkową w ciągu 7 dni zapłacą 50 zł.

Zmodyfikowane zostały zasady ubiegania się o abonamenty preferencyjne. By uzyskać abonament typu „M” (dla mieszkańca) lub typu „E” (samochody hybrydowe) poza spełnieniem innych wymagań należy także rozliczać podatek dochodowy w Lublinie.

Ze względu na znaczny wzrost liczby zarejestrowanych w Lublinie pojazdów hybrydowych wprowadzony został preferencyjny abonament typu „E”. Ubiegać się o niego mogą posiadacze aut hybrydowych, których poziom emisji CO2 jest niższy niż 100 g/km (metoda badania NEDC dla pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy przed dniem 1 września 2018 r. oraz metodą WLTP dla pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 1 września 2018 r.). Także w tym przypadku abonament preferencyjny dostępny jest dla osób płacących podatki w Lublinie. Opłata miesięczna wyniesie 80 zł.

W 2015 roku na terenie Miasta Lublin było zarejestrowanych ok. 20 szt. samochodów o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Od wejścia w życie uchwały Rady Miasta Lublin z dnia 19 listopada 2015 r. zostało wydanych ok. 1000 sztuk bezpłatnych identyfikatorów na samochody o napędzie hybrydowym, co odpowiada około 45% płatnych miejsc postojowych.

Abonament typu „N” dla osób z niepełnosprawnością oraz dla rodzica lub opiekuna prawnego osoby niepełnosprawnej posiadającej ważną kartę parkingową wyniesie 5 zł za miesiąc. Wprowadzona została także roczna opłata zryczałtowana 200 zł, za każdy pojazd, dla operatorów systemów carsharingowych. Wymogiem jest tu także, by były to samochody z napędem hybrydowym o emisji CO2 poniżej 100g/km.

Ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa operator opóźni wymianę paneli przednich i podzespołów w parkomatach. W związku z tym w późniejszym terminie pojawią się funkcje takie jak płatność BLIK i możliwość opłacenia w parkomacie wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej. Działające obecnie parkomaty są dezynfekowane przez operatora.

Wszystkie abonamenty wydane przed terminem wejścia w życie uchwały z listopada 2019 r. zachowują ważność do czasu upływu terminu na jaki zostały wydane.

Szczegółowy cennik znajduje się na stronie Strefy Płatnego Parkowania.

Pliki do pobrania

  • Cennik SPP.pdf
    Cennik Strefy Płatnego Parkowania od 1 kwietnia 2020 r. 43.77 KB