W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lubelska Księga Standardów

Lubelska Księga Standardów – deptak i Plac Litewski

Lubelska Księga Standardów zawiera wytyczne, wskazówki oraz dobre przykłady porządkujące wizualnie przestrzennie deptaka na Krakowskim Przedmieściu, częściowo placu Króla Władysława Łokietka oraz placu Litewskim. W szczegółach odnosi się do kształtowania ładu przestrzennego. Zawiera mapy obszaru, na których opracowano wszystkie elementy użytkowe. Zostały w niej opisane wytyczne odnoszące się do sezonowych ogródków gastronomicznych, mobilnych punktów czy stoisk festiwalowych. Księga zawiera nie tylko inspiracje, ale przede wszystkim wytyczne oraz procedury, które należy spełnić.

Lubelska Księga Standardów opisuje również sposób kształtowania ładu kompozycyjnego elewacji budynków, ułożenie elementów reklamowych i witryn. Znajdują się w niej m. in. wytyczne dotyczące mebli znajdujących się w ogródkach kawiarnianych, wyglądu wygrodzeń, parasoli lub markiz, podestów, oświetlenia czy roślinności. Wskazówki dotyczą także rozmiarów czy kolorystyki szyldów, kasetonów, neonów oraz liter przestrzennych łącznie ze wskazaniem materiałów, z jakich powinny być wykonane oraz wyglądu gablot. W Księdze Standardów ujęte są również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i inne możliwe rozwiązania. Przedsiębiorcy znajdą w niej także informacje dotyczące koniecznych procedur urzędowych, wypełniania wniosków, uproszczonego schematu postępowania w celu uzyskania koniecznych zezwoleń, czy informacji dotyczących dzierżawy.

 

Do pobrania

Lubelska Księga Standardów – Stare Miasto

Lubelska Księga Standardów dla Starego Miasta jest kontynuacją wcześniejszego opracowania – analogicznej księgi przygotowanej dla przestrzeni części Krakowskiego Przedmieścia – Deptaka i Placu Litewskiego. Księga dla Starego Miasta zawiera ogólne i szczegółowe wytyczne rozmieszczenia elementów reklamowych w przestrzeni publicznej oraz zagospodarowania elewacji budynków. Księga jest podzielona w taki sposób, aby łatwo było odnaleźć potrzebne informacje. Jej I rozdział jest poświęcony kształtowaniu ładu przestrzennego. Zawarto tam wskazówki odnoszące się do lokalizowania i sposobu kształtowania sezonowych ogródków gastronomicznych, mobilnych punktów sprzedaży, stanowisk festiwalowych, wygodnego poruszania się pieszo czy prawidłowego ruchu kołowego obowiązującego w obrębie Starego Miasta. Z kolei rozdział II odnosi się do ładu kompozycyjnego elewacji budynków. Podpowiada on jak sprawić, aby kompozycja stworzona z witryny i elementów reklamowych lokalu była spójna i korespondowała z zabytkową zabudową. W Księdze znajdują się również przykłady rozwiązań ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami dostęp do obszaru Starego Miasta i korzystanie z niego. Przedsiębiorcy znajdą również informacje dotyczące procedury uzyskania potrzebnych pozwoleń. Ponadto, w publikacji znajduje się mapa ogólna całego obszaru, którego dotyczy Księga oraz informacje na temat przeznaczenia poszczególnych terenów, a także zakresy map szczegółowych.

Do pobrania