W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejski Tydzień Mobilności 2022

Europejski Tydzień Mobilności 2022
12.09.202212:02

Dla kierowców, którzy przesiądą się do komunikacji miejskiej darmowe przejazdy, dla dzieci lekcje edukacyjne „Bezpieczny Pasażer”, a dla zainteresowanych ekologią szereg wydarzeń i atrakcji. W dniach 16-22 września br. w Lublinie odbędzie się Europejski Tydzień Mobilności. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem Mix & Move – Przesiadaj się i jedź.

– Lublin od lat inwestuje w ekologiczną komunikację oraz nowoczesny tabor. Już dziś spełnia 30% próg udziału pojazdów zeroemisyjnych w całej flocie, będąc w ścisłej czołówce systemów elektromobilnych w Polsce, a nawet w Europie. Rozwój zrównoważonej mobilności i przekonanie do niej mieszkańców to od lat jedno z najważniejszych wyzwań dużych miast w trosce o środowisko. W tym roku wybór ekologicznych środków komunikacji nabrał szczególnego znaczenia również z punktu widzenia domowego budżetu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to coroczna inicjatywa Komisji Europejskiej, mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.

– W tym roku czas na zmiany. Decyzją Komisji Europejskiej zmienia się nazwa kampanii na Europejski Tydzień Mobilności, a przedsięwzięcie zyska także stały slogan Mix & Move – Przesiadaj się i jedź, którego zadaniem będzie promowanie marki ETM pod jednolitym hasłem przez kilka kolejnych lat – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Europejski Tydzień Mobilności organizowany jest co roku od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest Dzień bez Samochodu (22 września). Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy oraz znaczenia zrównoważonego transportu. Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, i korzystania z komunikacji miejskiej.

W 2021 r. obchodzono 20-lecie kampanii, a polska edycja tego wydarzenia po raz kolejny okazała się rekordowa w porównaniu z latami ubiegłymi, gdyż 256 polskich gmin, miast i powiatów przyłączyło się do kampanii. Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu najbardziej zaangażowanych państw UE.

Harmonogram wydarzeń Europejskiego Tygodnia Mobilności w Lublinie:

  • 16 września - zwiedzanie zajezdni przy ul. Grygowej,
  • 16-17 września - przejazdy zabytkowymi pojazdami,
  • 19-20 września - lekcje edukacyjne w trolejbusie „Bezpieczny Pasażer”,
  • 21 września - punkt informacyjny ZTM w Lublinie na pl. Łokietka
  • 22 września - Dzień Bez Samochodu.