W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin i Jastków otrzymają system koordynacji lotów dronów

Lublin i Jastków otrzymają system koordynacji lotów dronów
08.02.202211:09

Z przyjemnością informujemy, że wspólne zgłoszenie Miasta Lublin oraz Gminy Jastków zwyciężyło w konkursie „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyłoniła trzy zwycięskie konsorcja gmin do wdrożenia systemu koordynacji lotów dronów na szeroką skalę.

– Wynik konkursu wskazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani i dysponujemy doskonałym ekosystemem do wdrażania alternatywnych usług transportowych z wykorzystaniem dronów. Otrzymaliśmy szansę, by stać się w przyszłości prekursorem w bezpiecznym zarządzaniu przestrzenią powietrzną, co da nam kolejne możliwości rozwoju dla naszego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie projektu, przede wszystkim za udaną współpracę naszemu partnerowi – Gminie Jastków oraz przedsiębiorcom z terenu obu gmin za duże wsparcie merytoryczne – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Lublin i Jastków wspólnie przystąpiły do konkursu „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę” organizowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury. Koncepcja organizacji lotów da możliwość wdrożenia bezpiecznych lotów dronów na większą skalę. Obszar zaproponowany we wspólnym wniosku to łącznie 120 km2 terenu obejmującego północno-zachodnią część Miasta Lublin oraz niemal całą powierzchnię Gminy Jastków. Obszar objęty projektem w Lublinie to część północna dzielnicy Szerokie oraz niemal cały teren Sławinka oraz Sławina. Teren ten zostanie wyposażony w urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych, co pozwoli na pozyskanie różnego rodzaju danych wspierających proces bezpieczeństwa lotów. Dzięki temu, obie gminy będą miały realny wpływ na kształtowanie się ruchu dronów na ich terenie, a ich użytkownicy otrzymają kompleksowy system do planowania lotów wraz z narzędziami do oceny ryzyka, jak i ograniczeń w przestrzeni względem innych bezzałogowych statków powietrznych.

Chęć współpracy przy projekcie zgłosiło 18 gmin lub ich konsorcjów, spośród których, do drugiego etapu przystąpiło osiem. Ostatecznie rywalizację wygrały trzy konsorcja gmin, poza Lublinem i Jastkowem są to Gliwice z gminami Pilchowice, Sośnicowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz gminy Lesznowola z Nadarzynem.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Powstanie koncepcji lotów zaplanowano na lata 2022-2028.