W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2011

Europejskie Dni Dziedzictwa 2011
18.09.201114:14

Jak co roku we wrześniu, w całej Europie odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Od lat aktywnie uczestniczy w nich także Polska, w tym również liczne instytucje i osoby z Lublina i Lubelszczyzny. Koordynatorem EDD w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Hasłem Tegorocznych EDD są "Kamienie milowe".
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zorganizowało w niedzielę 18 września 2011 roku o godzinie 16.30 w klasztorze oo. Dominikanów na ul. Złotej 9 wykład i panel dyskusyjny:
Pełna lokacja Lublina w średniowieczu oraz jego rozwój przestrzenny w II połowie XX wieku – kamienie milowe historii Lublina i Lubelszczyzny?

Czy lokacja Lublina w XIII-XIV wieku i rozbudowa miasta po II wojnie światowej mogą być uznane za kamienie milowe w historii Lublina i Lubelszczyzny? Na to pytanie starali się odpowiedzieć zaproszeni eksperci i uczestnicy dyskusji.

W dyskusji wziął udział m.in. prof. Ryszard Szczygieł – historyk, znawca dziejów Lublina.
Można postawić tezę, że lokacja Lublina na prawie niemieckim była jednym z najistotniejszych wydarzeń w historii miasta, znaczącą zmianą jakościową sposobu funkcjonowanie Lublina, zarówno na płaszczyźnie prawnej, gospodarczej, jak i społecznej i kulturowej. Czy w historii Lublina znajdujemy kolejne równie istotne momenty?

Czy podobnie ważny był rozwój miasta w II połowie XX wieku? W jakim stopniu rozbudowa miasta po II wojnie światowej wpłynęła na jego pozycję we współczesnej Polsce?
Interesujące jest także pytanie, jak bardzo te momenty historii Lublina oddziałały na region. Czy – i jeśli tak, to w jaki sposób, wpłynęły na pozycję Lublina, jako metropolii dla obszaru między Wisłą a Bugiem, który dziś nazywamy Lubelszczyzną, a który jeszcze 250 lat temu składał się z czterech odrębnych regionów: województwa lubelskiego, województwa bełzkiego, ziemi chełmskiej i części należącego do Litwy województwa brzeskiego.

Szczegółowy program Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 w Polsce