W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin w projekcie europejskim EHL@N

Lublin w projekcie europejskim EHL@N

Obrazek sieci współpracy

              Logo projektu EHL@N i programu Creative Europe

Projekt ‘EHL@N – European Heritage Label Network’ powstał jako jedno z działań służących tworzeniu sieci współpracy miast, miejsc i obiektów uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Środki na realizację projektu pochodzą z funduszy Komisji Europejskiej, w ramach programu Creative Europe. Liderem jest organizacja Burghauptmannschaft Österreich, reprezentująca Pałac Imperialny w Wiedniu. Wśród pozostałych 18 partnerów, oprócz Miasta Lublin, znaleźli się:

  • Archäologische Kulturpark Niederösterreich Betriebsges.m.b.H. Roman City Carnuntum / Archaeological Park Carnuntum (Austria)
  • Hambach Castle Foundation / Hambach Castle (Niemcy)
  • City of Osnabrück / Münster and Osnabrück – Sites of the Peace of Westphalia (Niemcy)
  • City of Muenster / Münster and Osnabrück – Sites of the Peace of Westphalia (Niemcy)
  • Muzeum umeni Olomouc, statni prispevkova organizace / Olomouc Premyslid Castle and Archdiocesan Museum (Czechy)
  • Fondazione Museo Storico Del Trentino / Fort Cadine (Włochy)
  • Liszt Ferenc Academy of Music / Liszt Ferenc Academy of Music (Wegry)
  • University of Tartu / Historic Ensemble of the University of Tartu (Estonia)
  • Fundación Residencia de Estudiantes / Residencia de Estudiantes (Hiszpania)
  • Budapesti Zsidó Hitközség (Budapest Jewish Community) /Dohány Street Synagogue Complex (Węgry)
  • Archiwum Główne Akt Dawnych / The May 3, 1791 Constitution (Polska)
  • Direção Geral do Livro, dos Arquivos e das Bibliotecas (General Directorate of the Book, Archives and Libraries) / Charter of Law of Abolition of the Death Penalty (Portugalia)
  • Fondazione Trentina Alcide De Gasperi / Museo Casa Alcide De Gasperi (Włochy)
  • CIVICA ACADEMY FOUNDATION / Sighet Memorial (Rumunia)
  • Direção Regional de Cultura do Algarve / Sagres Promontory (Portugalia)
  • Občina Tolmin / Javorca Memorial Church and its cultural landscape (Słowenia)
  • Verbund der Gedenkstätten im ehemaligen KZ-Komplex Natzweiler e.V. / Former Natzweiler concentration camp and its satellite camps (Niemcy)      

Projekt EHL@N koncentruje się głównie na działaniach mających na celu m. in.:

  • promocję i budowanie marki Znaku Dziedzictwa Europejskiego służące podkreśleniu symbolicznej wartości obiektów, które odegrały znaczącą rolę w historii i kulturze Europy lub budowaniu Unii
  • wzmocnienie, w szczególności u młodych ludzi, poczucia przynależności do Unii Europejskiej opartego z jednej strony na wspólnych wartościach oraz     elementach europejskiej historii i dziedzictwa kulturowego, z drugiej natomiast na bogactwie i różnorodności krajów europejskich
  • pogłębienie dialogu międzykulturowego, poprzez działania edukacyjne w dziedzinie sztuki, kultury i historii
  • podnoszenie świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego wśród obywateli miasta, w szczególności wśród młodych ludzi
  • wzrost atrakcyjności turystycznej i gospodarczej miasta, w szczególności przez turystykę kulturalną
  • wymianę doświadczeń i dobrych praktyk na polu promocji Znaku Dziedzictwa Europejskiego

Logo Facebook. Logo ZDE www.facebook.com/europeanheritagelabel/

SPOTKANIA PROJEKTOWE

 

          Plakieta z tytułem konkursu

Kolaż zdjęcie nagłówkowe

Jedną z aktywności w ramach realizacji projektu EHL@N była organizacja międzynarodowego konkursu fotograficznego „Znak Dziedzictwa Europejskiego - Europa zaczyna się tutaj!”, którego pomysłodawcą i realizatorem było Miasto Lublin.

Jego celem była promocja podstawowych wartości Unii Europejskiej, na które składają się godność i prawa człowieka, wolność, demokracja, równość i praworządność. Organizatorem konkursu było konsorcjum 19 partnerów tworzące projekt EHL@N, reprezentowane przez lidera projektu Burghauptmannschaft Österreich, zarządzającego Pałacem Imperialnym Hofburg w Wiedniu oraz Stowarzyszenie Miejsc Znaku Dziedzictwa Europejskiego z siedzibą w Wiedniu. Konkurs był jednym z działań edukacyjnych i promocyjnych europejskiego projektu EHL@N, tworzonego przez miasta i miejsca historyczne, którym przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego. Miasto Lublin przygotowało w językach polskim i angielskim regulamin, procedurę postępowania oraz regulamin pracy jurorów. Obsługę informatyczną zapewnił lider projektu Burghauptmannschaft Österreich.

Tematem przewodnim prac nadsyłanych na konkurs były zarówno miejsca oznaczone Znakiem Dziedzictwa Europejskiego jak i odbywające się w nich wydarzenia oraz wszelkiego rodzaju aktywności promujące wspólne europejskie dziedzictwo. Konkurs miał charakter otwarty i był skierowany do obywateli wszystkich krajów. Mogli wziąć w nim udział zarówno profesjonaliści zawodowo zajmujący się fotografią jak i amatorzy pasjonaci. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: do 30 roku życia włącznie oraz od 31 lat. Prace można było przesyłać w terminie od 15 lutego do 14 marca 2021 roku przy pomocy strony internetowej www.ehl-network.eu. Jury, w składzie którego zasiadali reprezentanci najważniejszych instytucji Unii Europejskiej (Komisji Europejskiej – Joao Delgado, Rady Europy – Leszek Jarosz, Domu Historii Europejskiej w Brukseli – Ewa Goodman i Christian Url, European Heritage Label Expert Panel – Matthias Ripp, Europa Nostra – Sneška Quaedvlieg-Mihailović, fotograf – Bożena Rożek, Imperial Palace Hofburg Vienna - Reinhold Sahl i przedstawiciel Miasta Lublin – Diana Ciszewska-Tolak, którą wybrano na przewodniczącą składu jury) wyłoniło 20 prac w każdej z dwóch kategorii wiekowych (łącznie 40 prac). Następnie, w dniach 15 marca – 11 kwietnia 2021 rok, fotografie zostały zaprezentowane na stronie internetowej konkursu do głosowania publiczności. W drodze głosowania online, w każdej z kategorii wiekowych zostali wyłonieni zwycięzcy konkursu. Ponadto, jury mogło wybrać i nagrodzić dodatkową fotografię, która w szczególny sposób ukazywała jedną z wartości Unii Europejskiej. Zarówno zwycięzcy wybrani głosami publiczności, jak i nagrody jury, zostały ogłoszone 9 maja 2021 roku, w Dniu Unii Europejskiej, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych organizatora konkursu. Wszystkie wybrane przez jury prace prezentowano online w galerii pokonkursowej od 15 maja 2021 roku.

LAUREACI KONKURSU

  • KATEGORIA DO 30 LAT

Główną nagrodę w kategorii do 30 lat otrzymała Natalia Ogłoszka (Polska) za fotografię „The postcard from Lublin”, która przedstawia młodych ludzi na tle wzgórza zamkowego i kaplicy Trójcy Świętej, w której zaprzysiężona została Unia Lubelska.

Natalia Ogłoszka (Polska) fotografia The postcard from Lublin

  • KATEGORIA POWYŻEJ 30 LAT

Laureatem konkursu w kategorii powyżej 30 lat został Paulo Martins (Portugalia), autor fotografii „Capelinhos Volcanic Complex”, odnoszącej się do podwodnego dziedzictwa Azorów, na które składa się ponad tysiąc wraków statków związanych z podróżami transatlantyckimi.

Paulo Martins (Portugalia) fotografia „Capelinhos Volcanic Complex”

  • NAGRODA JURY W KATEGORII DO 30 LAT

W kategorii do lat 30 nagrodę jury otrzymał Jan Rusek (Polska) za fotografię „New life at the historical heart”, na której autor uwiecznił wieczorne spotkanie młodych ludzi na tle żurawi Stoczni Gdańskiej.

Jan Rusek (Polska) fotografia „New life at the historical heart”

  • NAGRODA JURY W KATEGORII POWYŻEJ 30 LAT

W kategorii powyżej 30 lat nagroda jury przypadła Vandzie Oliveira (Portugalia), autorce fotografii Stormy Days at Sagres Promontory. Portugalska fotografka przedstawiła na niej latarnię morską na Przylądku Sagres, w południowo-zachodniej Portugalii, który był kluczowym punktem w erze wielkich odkryć geograficznych.

Vanda Oliveira (Portugalia) fotografia „Stormy Days at Sagres Promontory”

Wszystkie 40 zdjęcia wyłonione przez jury, łącznie z tymi, które otrzymały nagrody, prezentowane są na wystawie online od 15 maja 2021 roku na stronie organizatora konkursu: www.ehl-network.eu.

Do pobrania